“Kanunsuzca doğa katliamı yapılıyor”

Galeri

KALEM Farkıyla...

“Kanunsuzca doğa katliamı yapılıyor”

“Kanunsuzca doğa katliamı yapılıyor”

2014 yılından beri İntepe’de Rüzgar Elektrik Santrali (RES) yapılması planlanan alanda, mahkeme kararı beklemeden ağaç kesimi yapıldığı belirtildi. Alanda bilirkişi ve hakimin inceleme yaptığını söyleyen Prof. Dr. Doğan Perinçek; “Haziran ayında İl Genel Meclisi tarafından alınan karara, köy halkı itiraz etmişti. Mahkeme süreci sona ermeden kıyıma başlanıldığı görülen alanda, bugün mahkeme heyeti tarafından inceleme yapıldı. İşlenen yasa dışı davranışı kendi gözleriyle gördü.Yetkiler seyrediyor. Yiyin efendiler yiyin yok edene kadar yiyin” dedi.

Prof. Dr. Doğan Perinçek, İntepe’de yaşanan ağaç kesimlerini gündeme taşıdı. Rüzgar Elektrik Santrali (RES) yapılması planlanan alanda, mahkeme kararı beklemeden ağaç kesimi yapıldığını söyleyen Perinçek; “Çanakkaleli hemşehrilerimin bildiği gibi Erenköy yakınında Rüzgar enerjisinden elektrik elde etmek için bir proje başlatılmıştı. Bu projenin ilk sahibi yabancı bir şirketti. Projenin % 99.4’ü yabancı sermaye sadece BİNDE ALTISI yerli sermaye. Yani kapitülasyonlardan daha kötü şartlarda tezgahlanmış bir proje. Biz Erenköylüler böyle bir yabancı yatırımın ülke yararına olmadığının farkındayız ve bu soygun düzenine karşı çıktık. Eger yerli sermaye %60 yabancı sermaye %40 oranında olsa yaklaşımımız daha yapıcı olabilirdi. Problem sadece yabancı sermaye değil tabii. Firma 10 bin dönümlük arazi için kamulaştırma elde etmişti. Kamulaştırılan alanın Çanakkale Boğazına bakan kesiminde ki 6 rüzgar gülü vardı. Bunların iç kesimlere alınmasını istedik. İç kesimlerdeki 7-8 bin dönümlük alanda en az 200 rüzgar gülü dikilecek alan vardı. Erenköy halkı 500 imza topladı ve konuyu İL genel meclisine taşıdı. İl Genel Meclisi lehimize karar verdi. Karşı firma mahkemeye gitti ve kaybetti. Ardından önce yabancı firma haklarını kağıt üzerinde paravan-çantacı bir firmaya bıraktı. Sonra paranın gücü devreye girdi ve bazı kişilerin aklı çelindi. İl Genel Meclisinde önce bizi destekleyen üyeler yan çizdi, ikinci oylamada bir oy farkla Erenköy kaybetti. Ardından tekrara mahkemeye başvurduk. söz konusu itirazımız mahkemede görüşülürken firma sanki dava sonuçlanmış gibi alanda istimlak yapmaya ormanı katletmeye başladı. Bu gün bilirkişi ve hakim alana geldi. İşlenen yasa dışı davranışı kendi gözleriyle gördü. Umarım gözleriyle gördüklerini kalpleriyle hisseder ve yasa tanımayan firmaya gerekli ikaz raporunu yazarlar. Mahkeme kararı beklenmeden doğa katliamına devam eden, kanun dinlemeyenleri şiddetle kınıyorum, lanetliyorum” dedi.

“YETKİLİLER SEYREDİYOR”

Alanda 9 yaşındaki çam ağaçlarının kanunsuzca katledildiğini söyleyen Perinçek, yetkililierin bu konuya karşı sessiz kaldığını da belirterek; “Canım ülkemin güzelliklerini yasa dışı eylemlerle çiğneyenlerden çiğnedikleri yasalar ışığında hesabını soracağız. Bugün kötü bir gündü; Erenköy sırtlarında keyfi davranarak mahkemenin sonuçlanmasını beklemeden ağaç katliamı yapanların yarattığı manzarayla yüzleştik ve kahrolduk. Tıraşlanmış bu alan daha önce fotoğraflarda geri planda görüldüğü gibi boyları 1,5 – 2,5 metreyi geçkin 9 yaşında çam ağaçları ile kaplıydı. Doğa ve ülke düşmanı, para gözlü birileri geldi bu güzelliği yok etti. Üstelik söz konusu alanın konu ile ilgili mahkeme devam ederken, kullanımı hakkı henüz bu şirkete verilmemişken. Mahkemeden henüz karar çıkmamışken. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz, o ülkenin bir avuç vurdum duymazı yasaları, doğayı ve burada yaşayan insanları yok sayıyor. Menfaat dağıtarak insanları kendi şer yanına çekebiliyor. Çağ dışı firma kazandığını sanıyor, ülke, ülkenin insanı, çocuklarımızın geleceği yok ediliyor. Yetkiler seyrediyor. Yiyin efendiler yiyin yok edene kadar yiyin” açıklamasında bulundu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST