Kazdağları’na safari turizmi önerisi…

KALEM Farkıyla...

Kazdağları’na safari turizmi önerisi…

Kazdağları’na safari turizmi önerisi…

Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kurumsal İş Birliği Protokolü kapsamına göre, “Çanakkale Turizm Envanteri ve Çalışma Stratejisi” oluşturdu. Çanakkale’nin önümüzdeki yıllarda yapmayı hedeflediği turizm stratejileri masaya yatırıldı.

Çanakkale Merkez, Adalar, Assos, Kaz Dağları, Gelibolu Yarımadası ve Kuzey Biga Yarımadası destinasyonları olmak üzere altı alt destinasyonda değerlendirilen, “Çanakkale Turizm Envanteri ve Çalışma Stratejisi”, GMKA tarafından yayınlandı. Destinasyonların incelendiği raporda, hangi turizm çeşitlerinin nerede gelişim potansiyeli gösterebileceği yer alıyor. Bu turizm çeşitleri arasında ise Deniz Turizmi, Kültür Turizmi, Eko Turizm, Agro Turizm,Gastronomi Turizmi, Etkinlik Turizmi, Av Turizmi,Termal Turizm,Dalış Turizmi,Sörf Turizmi,Doğa Yürüyüşü ve Kuş Gözlemciliği yer almakta. Çanakkale İli Turizm Eylem Planı’n da yer aldığı raporda, kısa vadede “Turizme yönelik desteklerin ve teşviklerin sağlanması ve artırılması”, orta ve uzun vadede “Ulusal ve uluslararası zincir işletmeler başta olmak üzere kurumsal kimliğe sahip turizm işletmelerinin ile yatırım yapması konusunda desteklenmesi ve teşvik edilmesi” hedefleniyor.

TEK GECE KONAKLAMA HALEN SORUN
Ayrıca raporda yer alan Çanakkale kent turizm değerlendirmesinde tek gece konaklamanın turizme zarar verdiği belirtilerek; ‘’ Gelibolu Tarihi Yarımadasını ziyarete gelen özellikle öğrenci grupları ve Türkiye kültür turu yapan yabancıların katıldığı gruplar genellikle Çanakkale’de tek gecelik konaklamayı tercih etmektedirler. Tek gece yoğunluklu konaklama kent turizmi için ciddi bir sorun olarak öne çıkmaktadır. Mutlaka kentteki kişi başı geceleme sayısının artırılmasına yönelik pazarlama stratejilerinin oluşturulması gereklidir. Bu kapsamda öncelikle Çanakkale’de konaklama yapan acentaların yetkilileri ile temasa geçilerek grupların ilk gece otelde kaldıktan sonra dinlenerek şehitlik turu yapmaları, tekrar aynı gece şehirde ikinci konaklamalarını yapmaları ve ertesi gün programlarına devam etmelerini konusunda gerekli bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Bu konuda Valilik ile koordinasyon içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı ile okul yönetimlerinin de bilgilendirilmeleri ve yönlendirilmeleri gerekmektedir. Ayrıca, okul ve belediye grupları için randevu sistemi geliştirerek şehitliklerde ziyaretçiler kabul edilebilir yoğunlukta seyahat etmesine ve ziyaretlere imkân sağlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

KAZDAĞLARI’NDA TURİZM ÖNERİLERİ
Kazdağları’nın önemine de yer verilen raporda, safari turları ön plana çıkarılarak; “Sahip olduğu doğal ortamı ile doğasever insanların dikkatini kolayca çekebilecek bir destinasyondur. Kaz Dağlarında safari turları, doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü ve yaban hayatı gözlemleme gibi faaliyetlerin geliştirilmesi için altyapı ve üstyapı imkânları desteklenerek öncelikli turizm ürünlerinden birisine dönüştürülebilir. Yurtiçi ve yurtdışında safari turu, yamaç paraşütü ve yoga gibi faaliyetleri organize eden kulüp ve derneklerle temasa geçilerek bölgede safari tur paketlerine katılımları özendirilebilir’’ denildi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST