KALEM Farkıyla...

Kentler

Kentler

İstanbul’da seçim tekrarı olacak ve iki aday karşı karşıya gelecek. Adaylardan birisi seçim kazanan ama anlamsız bir gerekçe ile halkın iradesi elinden alınan Ekrem İMAMOĞLU, diğeri de defalarca bakanlık görevi yapan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin son Başbakanı Binali YILDIRIM. Seçim bölgeleri İstanbul ama biri Karadeniz’de diğeri de Güneydoğu’da halktan oy istiyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. İnsanın aklına türlü çeşitli saçmalıklar geliyor resmen. Seçim bölgenizde çalışsanıza, ne işiniz var oralarda. 31 Mart seçimlerine de orada hazırlandınız sanki. Saçmalık ötesi.
İki aday TRT’de yayınlanacak bir program ile karşı karşıya gelecekler. Neler konuşulacak bu programda göreceğiz ama ben Uğur DÜNDAR’ınmoderatörlükten çekilmesi ile anladım ki çok güzel geçmeyecek bu program. Adayların belli ki ağır şartları var ve bastırıyorlar kulislerde program öncesi.
İstanbul’da seçimler yapıladursun, biz Çanakkale’de ne yapıyoruz ona bakalım. Yazın gelmesi ile beraber iskelede oluşan kuyruk Çanakkale içinde sıkışan trafiğin sebebi oldu yine. Gemi yolunu bu kez İnönü Caddesi üzerinden ve çevre yolundan Kayserili Ahmet Paşa Caddesine aktardı trafik ekipleri ama yine de kuyruklar oluşmasına engel olamadı. İskele şehir dışına taşınmadan bu sorun ne yapılırsa yapılsın çözülecek gibi durmuyor. Bir de sorunun Kilitbahir ayağı var. Orada durum geçtiğimiz yıllarda daha vahimdi çünkü gidiş geliş ve dar olan yol feribot kuyruğu sebebi ile ulaşıma neredeyse tamamen kapanıyordu. Şimdi bir tedbir alınmış ve bence başarılı da olunmuş bu tedbir ile. Ağaderesi mevkiine bir araç toplanma merkezi oluşturularak dar olan yolun tıkanıp kalması önlenmiş olmuş. Bu güzel uygulamanın mimarları bu yaka içinde uygulanabilir fikirler üretebilirler bence.
Yine, yazın gelmesi ile birlikte ortaya çıkan bir başka sorunda şu koku sorunu. Çarşı caddesinde, yalı caddesinde, kepez limanında ortaya çıkan şu yaz kokumuzdan bir türlü arınamadık. Bu koku Çanakkale’mize hiç yakışmıyor. Domatesimiz, kirazımız, elmamız, beyaz nektarinimiz, zeytinimiz, zeytinyağımız, peynirimiz ile övünürken kokumuzdan geçilmeyen kent meydanımız bizi ziyarete gelenlerin aklına neler getirir varın siz düşünün.
Gün geçtikçe Çanakkale ilgi odağı oldu yurdum insanı için ve yıllardır akın akın geldiler şehrimize ama ne yazık ki gelenleri sürekli elimizde tutacak gerekli yatırımları yapamadık. Gelenler zannettiler ki, Çanakkale günübirlik ziyaret edilecek ya da karşı kıyıya geçilerek devam edilip gidilecek bir kent. Yani kısaca kentimizi bir cazibe merkezi haline getiremedik. Gelenlerin konaklamaları için kıyılarımızda kurulmuş olan beş yıldızlı tam pansiyon otellerden mahrumuz. Tarihimizi yansıtan, gelenleri o havaya sokan turizm imkanlarımızı yaratamadık, ziyaretçilerimize sunamadık. Kongre kenti olamadık. Deniz turizmine bölgede öncülük edemedik.
Şimdi merak ediyorum, bu iki İstanbul adayı Çanakkale’ye de gelip bizlere hitap edip oy isteyecekler mi? Her kentin kendi coğrafi konumuna, nüfus çeşitliliğine, ekolojik yapısına göre farklı sorunları olur. Çanakkale’nin de saydığım ve saymadığım birçok sorunu var, Karadeniz illerinin de, Güneydoğu illerinin de. İyi de bu adaylar ne arıyorlar oralarda. Yoksa bu seçimde bizim hesap edemediğimiz başka işler mi var?

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST