“Kırsallardaki yaşamı iyileştirmeliyiz”

KALEM Farkıyla...

“Kırsallardaki yaşamı iyileştirmeliyiz”

Muhtarlar Evi’nin açılışında konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Şu anda Türkiye’deki en önemli sorun, köylünün üretimden geri durması. Bu nedenle, yerel yönetim olarak kırsaldaki yaşamı iyileştirmek için her türlü çabayı göstermemiz gerekir. Onun için bu yer, dediklerimizin hayata geçirebilmesi için konuşulacağı, tartışılacağı bir merkez olacak” dedi.

Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan Muhtarlar Hizmet Evi’nin açılışı gerçekleşti. Açılış öncesinde muhtarlarla kahvaltıda buluşan Çanakkale Belediye Başkanı önemli açıklamalarda bulundu. Gökhan muhtarlığın önemli bir kurum olduğunu, köy muhtarlığının mahalle muhtarlarına göre daha çok yükünü olduğuna işaret etti. Türkiye şartlarında köy muhtarlığının zorluklarından bahseden Ülgür Gökhan, “Birçok sorunu çözülememiş durumda. Alt yapı sorunları var, imar sorunları var, yol, ulaşım gibi çok daha zor şartlarda onlar görev yapıyorlar. Bütçeleri de belli bir seviyede. Köylünün geliri de doğru düzgün olmadığı için onlardan da fazla bir katkı talebinde bulunamıyorlar haklı olarak. Hep beraber gerek devlet, özel idare, belediye birlikte götürülmeye çalışılıyor. Bence kırsalda köylerin özellikle Çanakkale itibariyle çok iyi imara dönüşmesinde yarar var” dedi.

ÇANAKKALE’DE BİRÇOK ÜRÜNÜMÜZÜ ÜRETEMİYORUZ
Kırsal yapılması gereken işlerin en başında kırsallardaki yerleşim yerlerinin yaşanabilir hale gelmesi olduğunu belirten Başkan Gökhan, “Köy yaşamının ötesinde tarımın yapılması için ve daha fazla üretim almak için ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı. Devlet bu noktada ziraat mühendislerini, ilgili kurumlarını köylünün hizmetine sunmak durumunda. Çünkü en son milli gelir hesaplamasında yüzde 5 çıktı. Bütün sektörler az da olsa büyüdü. Ama bütün sektörlerde olan büyümenin yanında, tarımın eksiye düştüğünü görüyoruz. Bu bize, şehirde yaşayanlara pek fazla bir şey ifade etmiyor olabilir. Biz yine pazara gidiyoruz, fasulyeyi, biberi pahalıya alıyoruz ama burada fiyattan ziyade üretimin eksilmesi çok önemli. Biz fiyata takıyoruz. Domatesi 7 liraya yiyorsun yemiyorsun bu ayrı konu. Esas ülkedeki tarım üretimi ne oluyor bu önemli. Şu anda Kanada’dan bilmem ne, Çin’den şu geliyor diye şikayet ediyoruz. Birçok ürünümüz yok oldu. Çanakkale’de de birçok ürünümüzü üretemiyoruz. Susam, bakla, pamuk üretemiyoruz. Buğday üretiyoruz, buğdaylarımız para etmiyor. Nasıl etmiyor? Bir sene önceki fiyattan satıyoruz” dedi.

KOOPERATİFLEŞMEYE ÖNEM VERMELİYİZ
Önümüzdeki süreç içerisinde kooperatifleşmeye önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken Gökhan, “Biz hep kooperatiflerden kaçtık, korktuk. Bir araya gelip, doğrun düzgün işleyen kooperatifleşme sürecini yaratamadık. Güçlerimizi, imkanlarımızı birleştiremedik. Bunu yapanlar iyi sonuçlar alıyor. Mesela İzmir Büyükşehir Belediyesi hem sütte, hem çiçekte kooperatifleşmeyi teşvik etti. Buradan da ürün alabiliyor. Belediyeler kooperatiflerden ihale olmaksızın ürün alabiliyorlar. Dolayısı ile önümüzdeki dönemde göreve devam edecek olursam, yapacağım işlerin ilk başında kooperatifleşmeyi sağlamak olacak. Hem kentteki insanların daha sağlıklı ürünlere ulaşabilmesi, hem de yöredeki köylerdeki kalkınmanın artması için kooperatifleşmeyi sağlamamız gerekir.Umarım bu sıkıntılı günleri bir an önce üreterek atlatacağız. Her şeye rağmen üretime devam edeceğiz, vazgeçmek yok. Topraklarımızı ürünsüz bırakmamalıyız. İnşallah yakın bir zaman diliminde tarımın daha üst düzeyde olması için hem kırsalda yaşayanlar, hem de kentimizdeki yöneticiler ne yapılabilir, üretime nasıl destek sağlanabilir diye düşünmemiz ve bu doğrultuda çalışmalar yapmamız gerekir. Bunun olması için ben de elimden ne gelirse yapacağım” şeklinde konuştu.

Daha sonra Muhtarlar Evi’nin açılışı gerçekleşti. Yapılan açılışta konuşan Başkan Gökhan, “Şu anda Türkiye’deki en önemli sorun, köylünün üretimden geri durması. Bu nedenle, yerel yönetim olarak kırsaldaki yaşamı iyileştirmek için her türlü çabayı göstermemiz gerekir. Onun için bu yer, dediklerimizin hayata geçirebilmesi için konuşulacağı, tartışılacağı bir merkez olacak. Umuyorum güzel bir mekana kavuşmuşuzdur. Onlar da bu mekanda güzel ve mutlu olurlar” dedi.
Konuşmaların ardından Muhtarlar Evi’nin açılışı gerçekleşti.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST