Koşun İstanbullular Ev Almaya Geliyor

KALEM Farkıyla...

Koşun İstanbullular Ev Almaya Geliyor

Koşun İstanbullular Ev Almaya Geliyor

Çanakkale’de oldukça sık duyulan bir beklenti ve hatta bir inanış. Bir çok mal sahibi, müteahhit bunun gerçek olduğuna o kadar çok inanıyor ki ederinin çok üzerinde gayrimenkullerini satmak için bu argümanı sürekli kullanma ihtiyacı hissediyor ve bize de İstanbullu müşterimiz olup olmadığını soruyorlar.

 

Hayallerde yaşatılan İstanbullu portresine bakalım önce ve sonra ise gerçeklere.

 

Hayallerdeki İstanbullunun para problemi yoktur. Bütçe mefhumu o yüzden hiç olmaz. Hangi rakam ile olursa olsun mutlaka gelir Çanakkale’den alım yapar. Ve hatta Çanakkale dışında hiçbir yerden alım yapmaz çünkü Çanakkale, bir İstanbullu için evlerin sudan ucuz olduğu ve böyle evleri başka hiçbir yerde bulamayacağı bir şehirdir. İstanbulluların evleri görmeden aldıkları dilden dile yayılmıştır Çanakkale’de, o yüzden evin içinin durumu, mimarisi ve bulunduğu bölgenin hiçbir önemi yoktur. İstanbullular Barbaros’ta, Esenler’de, Kepez’de, İntepe’de, Güzelyalı’da, Lapseki’de yer toplar ama oturmazlar, sadece toplarlar. Her ilkbahar başlayan ve sonbahara kadar süren İstanbullu akınında bu boğazdan geçen her İstanbullu mutlaka ev, arsa, arazi, hiç bilemedin bir hobi bahçesi alıp gider. Bu sebeple önümüzdeki bereketli ayları kaçırmamak için elde ne var ne yoksa İstanbullulara satmak için üçe beşe bakmadan, 200.000 TL’lik yerleri 350.000 TL’ye falan bir İstanbulluya satmanın tam zamanıdır.

 

Şimdi de gelelim gerçek İstanbullu portresine ama öncesinde küçük bir açıklama yapmak gerekiyor. Liseden sonra üniversite için İstanbul’a gitmiş, 22 yıl orada yaşamış ve bunun 16 yılını fiilen İstanbul’da Gayrimenkul Danışmanlığı yapmış biri olarak İstanbullu yatırımcı mantığını iyi bilirim. Bununla birlikte 20 milyon nüfusu olan bir şehirden bahsettiğimizi düşünürsek, ülkenin zaten 4’te 1’inin orada yaşadığı gerçeğini bir kenara koyarsak, Çanakkale’den alım yapan bir vatandaşın eğer Çanakkaleli değilse İstanbul ile bağlantılı olup İstanbullu diye adlandırılma olasılığının oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum. Zaten bu sebeple de ortaya bu “İstanbullular alıyor” saçmalığı çıkıyor.

 

Bir kere yatırım amacıyla İstanbul’dan buraya gelip özellikle yer arayan bir grup var mı? Şahsi görüşüm Çanakkale’nin şu an itibari ile büyük yatırımcının beklentilerini karşılamaktan oldukça uzak olduğu yönündedir. Ciddi bir yatırımcı gerçekten iyi bir yatırım fırsatı doğurmadığı sürece Çanakkale’ye girmez. Örneklersek 10 dönüm tarlanın dönümü normalde 50.000 TL iken İstanbul’dan gelen yatırımcı orayı 80.000 TL’ye değil 25.000 TL’ye verdiğinizde alır. Gerisi köy kahvesinde anlatılan hikayelerdir.

 

Normal bir daire alacak İstanbullu ise bir kere ticaretin başkentinden buraya gelmektedir. Ortalama bir Çanakkaleliden çok daha fazla ticaret ile haşır neşir olmuştur ve kurtlar sofrasında bu mücadelesini vermiştir. Neyin ne zaman para edeceğini, verdiği paranın karşılığında ne alması gerektiğini ve beklentilerini çok net bir şekilde masaya dökerek yola çıkmasının ona fayda sağlayacağını bilir. Profesyonellerden yardım alarak yola çıkmayı tercih ettiğinden kazık yeme olasılığı bir Çanakkaleliye göre çok daha düşük bir ihtimaldir. Çanakkale’de alım kararını verdiği andan itibaren bölgesel olarak kafasında fiyatlandırmasını yapmıştır ve alım yapacağı yerler çoktan bellidir. Bu sebeple de bir İstanbullu gözü kapalı her yeri alabilecek potansiyelden çok uzak, belli spesifik noktalarda belli beklentileri karşılayan projelerde alım yapacak kadar bilinçlidir.

 

Velhasıl sonuca gelirsek; “İstanbullular buralardan çok yer alıyor” saçmalığından kurtulmak belki de en doğru yaklaşım olacaktır. Çünkü gerçekten birinin bir gayrimenkul alımı yaparken ince eleyip sık dokumayacağını düşünmek başlı başına hayalperestlikten öte bir şey değildir. Özellikle İstanbulluların Profesyonel Gayrimenkul Danışmanları ile çalışması sebebiyle de bu yükseğe satarız hayali daha baştan boşa çıkmakta ve gayrimenkul sahiplerine hem vakit hem para kaybettirmektedir. Siz gayrimenkulünüzü satmak için doğru bir danışman ile yola çıkın ki olmayan İstanbulluları beklemekten daha baştan kurtulun…

 

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST