Kurşunlu Köyü yeniden ayakta

KALEM Farkıyla...

Kurşunlu Köyü yeniden ayakta

Çanakkale’nin Kurşunlu Köyü’nde sona eren maden mücadelesi yeniden başlıyor.

Kurşunlu Köyün tepesinde, Skepsis antik kentinin sınırında işletilen feldspat madeni 2013 yılında köylülerin haftalarca süren direnişinin ardından mahkemece durdurulmuştu. ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edilen şirket yeniden ÇED sürecine başladı. Kurşunlu Köyü’nde gerçekleştirdiği açlık grevi ile konuyu ulusal medyaya taşımayı başaran ve köyde madene karşı mücadeleyi perçinleyen köy sakinlerinden Bülent Özüren, sürecin başladığını doğruladı. Madenin bu yıl daha fazla alanda çalışma yapacağını söyleyen Özüren; “Bildiğiniz gibi 2014 yılında idare mahkemesi ÇED gerekli değildir kararını bozdu.Madenin ruhsatını iptal etti.Şirket bu defa ÇED için başvurdu ve sürecin sonunda Çed olumlu alırsa on misli alanda on misli makina parkuruyla tam bir felaket yaratacak.Bilirkişi raporları,afat heyelan bölge belgeleri ,sit alanı her şey aleyhine olmasına rağmen Ankara’dan oturdukları yerden imza atan bürokratlara sormak lazım bu köyde yaşarlar mı?Soruyoruz biz bu cezayı haketmek için ne yaptık?” dedi. Köylüler de yeni mücadeleye her zamanki gibi hazır olduklarını söylediler.

AÇLIK GREVİNDEN DURAN KÖYLÜ EYLEMİNE
2011 yılında 7.74 hektar alanda 200 bin ton/yıl üretim kapasitesi ile çalışması planlanan feldspat madeni için Çanakkale Çevre ve Orman İl müdürlüğü tarafından ‘Çed gerekli değildir’ belgesi verilmişti. Bu belgenin ardından üretime başlayan şirket 2013 yılında işletmeye 7.18 hektar daha ilave ederek üretim kapasitesini 300 bin ton/yıla çıkarmayı planlamış, Çanakkale Çevre ve Orman İl Müdürlüğü buna da ‘ÇED gerekli değildir’ onayı vermişti. Kurşunlu köylüleri ve muhtarlık ‘ÇED gerekli değildir’ kararına yönelik dava açarken, maden alanına kurdukları çadırlarla açlık grevi başlatılmış ve şirketin faaliyetine engel olmuşlardı. Köylülerin ağaçlara kendilerini bağlama, ‘duran köylü’ eylemine kadar giden eylemleri sonrası mahkeme şirkete verilen izni iptal etmişti. Bu kararın ardından üretime ara veren madenci şirket, şimdi hazırladığı ÇED Proje tanıtım dosyası ile yeniden üretim için ÇED sürecini başlattı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST