Montenegro “Gel Ne Olursan Ol Gelllll”

KALEM Farkıyla...

Montenegro “Gel Ne Olursan Ol Gelllll”

Montenegro “Gel Ne Olursan Ol Gelllll”

“Balkan” Dağlık zorlu demekmiş. Hakikat bu ya, yılladır gittiğim bu coğrafya evet epeyce dağlık. Tüm balkan ülkeleri içerisinde ise sanırım Montenegro, bildiğimiz adı ile Karadağ en dağlık olanı olsa gerek. Adıyla cismi bir Montenegroya gittim. Son günlerde neredeyse herkesin ağzına pelesenk olmuş “Montenegro vatandaşlık veriyormuş” efsanesini yerinde gördüm yetkililer ile konuştum. İşte izlenimlerim.

THY’nin yazın daha sık, kışın ise neredeyse haftanın her günü uçak seferleri var Montenegro’nun başkenti Podgorica’ya. Bilet fiyatları ise 750 tl den başlayan fiyatlarla şuan için temin edilebiliyor.

Montenegro eski Yugoslavya’dan koparılmış küçük bir Adriyatik ülkesi. 646000 Nüfusuyla ve 17 000 Usd geliri ile AB üyeliğinin eşiğinde yer alıyor. Para birimi ise çoktan AB ye kilitlenmiş Euro kullanılıyor. Karadağlı diyeceğimiz yerel halk oldukça az olmakla beraber çoğunluğu 65 oranla Sırplar, gerisini ise Hırvatlar ve Boşnaklar oluşturuyor.

Sizlere önemli dört bölgeden bahsedeceğim. Bunların ilki Başkent Podgorica. Elde ki tek ve en büyük düzlük alana inşa edilmiş klasik bir Balkan kenti. Nüfusu 170 000 civarında. Ülkenin tek devlet üniversitesine de sahiplik yapıyor. Tıp fakültesi de mevcut. Güzel sanatlarda ise bu üniversite epey bir söz sahibi.
Ahali tüm balkan ülkelerinden daha refah diyebiliriz ve elbette sanata verilen önem hemen fark edilebiliyor. Örneğin ben dönüş uçağında Orhan Pamuk ile beraberdim. Baktım ki ülkenin en büyük edebiyat ödülünü “Edebi ateş ödülünü” kendisine vermişler.

Komunist dönemden kalma Klasik soğuk gri binalar merkezi işgal etmiş olsa bile Başkent çeperlerini renklendirmeye başlamış. Birçok inşaat almış başını gidiyor. AVM’ler yapılmış, Klasik görmeye alıştığımız zincir firmaların hepsi olmasa da birçoğu kentte yerlerini almış.

Sanayi hiç yok. Tarım ise saymaya değmez. Tüm mallar ithal. Türkiye’nin mobilya ve bisküvi haricinde bir ürününü görmedim. Baskın ülke doğal olarak Sırbistan.

Budva;
Montenegro’nun Monaco yapmaya uğraştığı deniz kıyısı kenti. Kış nüfusu 10 000 civarında. Bizim bodrum kalesi ve civarını andıran küçük bir eski şehri var. Tüm büyük turizm yatırımları da burada. Tek başına bu küçük turizm kenti Ülkenin 65 turizm gelirini üretiyor. Dağın yamacında küçücük bir düzlüğe yapılmış büyük binalar merkezi oluşturuyor. Burada inşaat sektöründen alışık olduğumuz agresif satış sistemli, sauna, havuz, avm makyajlı apartman daireleri ise yüzlerce olarak satışta. 55 000 ile 750 000 euro arasında fiyatlar gördüm. Satılık oteller de var. 12 odalı bir otel 750 000 euro ile alıcı arıyor. Haziran ortası Eylül ortası kısa sezon da oda sıkıntısı çok olacak ki neredeyse herkes evinin bir kaç odasına boş oda yazmış kiralamaya çalışıyor. Gecelik fiyatlar ise 100 ila 350 euro arasında yer alıyor. Muhteşem bir manzarası ve denize dik kıyıları olan Budva yakın çevresi ile de inşaat ve turizm sektörlerinde iyi yol alıyor. Dağlık demeyeyim çok dik yamaç yapısı yüzünden deniz görmeyen daire yok, yeni inşaatlar yabancılara satılıyor. Kalite ise oldukça iyi.

Kotor;
Kotor ise Budvaya yaklaşık 20 – 25 km mesafede bir fiyort’un kent merkezi. Bizim Gökova’yı andırıyor sağında solunda iki büyük ve dik dağın arasında bulunan azıcık düzlüğe yerleşivermiş. Güzel bir eski şehir merkezi var. Rodos kadar büyük ve etkileyici surlara sahip iyi korunmuş bir eski dokuya sahip. Tüm gece hayatı ise burada. Burada ki yemek, konaklama ve mekan fiyatları Budva’ya nazaran daha ucuz. Asıl cazibesi ise kentten yürüyerek de ulaşabileceğiniz körfezi. İlk anda sizi şaşırtıyor. Villalar ile süslenmiş mavi, yeşil ve taş grisi sizi içine alıyor. Daha da şaşırtan ise bu mevsime rağmen Cruise gemilerinin koyda demirli olmaları. Emlak fiyatları ise almış başını gidiyor. Yine genel de yabancılara satılan villa tipi evler var. 300 000 euro ile 1 500 000 euro arasında fiyatlar değişiyor. Satılık restaurant ve barlar da var. Onlar da 300 000 ile 500 000 euro arasındalar. Deniz muhteşem fakat plaj dedikleri yerler Assos’un iskelesinin plajından bile küçük yerler. Büyük ve uzun plajlar ise merkeze uzak. Doğa yürüyüşleri için ise Kotor dağları muhteşem.

İşkodra Gölü;
Milli park. Muhteşem bir doğa harikası. Başkente 15 km mesafede. Doğal güzelliği haricinde üç beş Restaurant’dan başka bir şey yok. Fakat bu ara tüm Montenegro’da çok gözde bir yer çünkü devlet turistik imara açmış. Vahşi inşaat sektörü ağzından sular akarak burayı bekliyor. Buralardan bir fiyat alamadım ama yakınında bulunan köyler var. Onları gezdim.10 000 euro’dan 60 000 euro’ya bu köylerde satılık evler ve arsalar var. Sanırım yakın gelecekte çok parlayacak.

Genel olarak izlenimlerim bunlar. Evet, şimdi gelelim oturma izni konusuna. Yetkililer ile konuştum. Her milletten kişi Montenegro’da yatırım yapabilir ve bunun ardından da oturma iznini hemen alabilir AMA OTURMA İZNİ BAKIN VATANDAŞLIK DEĞİL. Yani ev aldın hop oturma izni hem de tüm ailenle cebinde. Yatırım mı yaptın hop yine oturma iznin cepte. En garibime gideni ise. Şirketi kurdun yine hop oturma iznin cebinde. Şirket kurmak 1500 euro. Aylık ise 120 euro sigorta vesaire masrafın aylık 85 euro ise avukatlık ve muhasebe masrafın.
35 başlığın 33’nü açmış olan Montenegro balkanlardan ilk AB ye girecek ülke. Şu an için paranın milliyeti önemli değil. İç barış, çok uluslu yaşama zemin hazırlamış. Ülke yabancı yatırımcı gelsin diye birçok konuda da esneklik sağlamış. Taksitle ev almak mümkün. İnşaat firmaları kendi sistemleri üzerinden kredi kullandırıyorlar. Hatta aldığınız mülkü sezonluk 10 000 euro gibi kiraya da verebiliyorlar.

Bendekiler bu kadar… Tam bir sürü soru kafalarda dolaşırken gidip gördüm sizler le de paylaşmayı düşündüm. Karar artık sizlerin.

Düşünceleriniz...

Aşkın Değirmenci

Aşkın Değirmenci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST