Ne bin nasihat ne bin musibet!

KALEM Farkıyla...

Ne bin nasihat ne bin musibet!

Ne bin nasihat ne bin musibet!

Türkiye’nin akciğerleri günlerdir cayır cayır yanıyor. Antalya başta olmak üzere tam 20 ilde peşi sıra çıkan 63 orman yangını doğayı, hayvanları, tarım arazilerini ve yerleşim yerlerini küle çevirirken sonrasında yaşananlar ise vicdanlarda derin bir yara bırakıyor. Zira henüz ne yangınların çıkış sebebine de Türk Hava Kurumu’na ait yangın söndürme uçaklarının neden hala kullanılmadığına ilişkin sorular, yanıt bulabilmiş değil. Yıllardır yaz aylarını yangın felaketleriyle geçiren ülkemizin başına gelen musibetlerden de edilen nasihatlerden de bir ders çıkaramadığı ise gün gibi ortada…

Adana, Osmaniye, Antalya, Mersin, Muğla, Kayseri, Manisa, Kütahya, Balıkesir, Kilis, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kastamonu, Sakarya, İstanbul, Hatay, Bursa, İzmir, Diyarbakır ve Karaman… Tam 20 il, 63 orman yangını… Türkiye son üç gündür akciğerlerine su yetiştiremiyor. Zira ülkenin her köşesi alev alev yanıyor fakat yangınlara müdahale için henüz yeterli ekipman yok!

THK UÇAKLARI NEDEN KULLANILMIYOR?
Türk Hava Kurumu’na ait yangın söndürme uçaklarına erişmek ise mümkün değil. Hem CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hem de Muğla Belediyesi uçakları kiralama yöntemine başvurmak istemesine rağmen ne bir yetkiliye ulaşabildi ne de olumlu cevap alabildiler. Hal böyle olunca kamuoyu ise merak ediyor; Bu uçaklar neden kullanılmıyor?

SABOTAJ MI?
Bir yandan kafalara atılan THK düğümü bir yanda ise sabotaj iddiaları konuşuluyor. 20 ilde yaşanan çoğu yangının çıkış sebebi henüz netleşmese de bölgede bazı şüpheli kişilere rastladıklarını iddia eden birtakım vatandaşlar, olayın kundaklama olduğundan neredeyse emin.

PEKDEMİRLİ PROTESTO EDİLDİ
Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli’ye bölgede yaşayan vatandaşlar şiddetli tepki gösterdi. Pekdemirli’ye su atarak protesto eden bölge halkı, yaşananlar karşısında hükümeti yeterli önlem almamak ve gerekli çalışmaları yapmamakla suçluyor.

Pekdemirli ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımla şu duyuruyu yaptı: Pakdemirli, “Bu savaşta başta orman kahramanlarımız, kamu kurumlarımız ve tüm halkımız; cansiparene, özenle, tüm gücümüzle geleceğimiz için savaşıyoruz. Tüm Türkiye’nin duaları bizimle. Canımız yanıyor. Söndüreceğiz.”
Pakdemirli, 42 yangının kontrol altına alındığını, 21 yangın ise devam ettiğini belirtti.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST