Öğrenciye kiralarken kazıklamak

KALEM Farkıyla...

Öğrenciye kiralarken kazıklamak

Öğrenciye kiralarken kazıklamak

Gayrimenkul sektöründe oldum olası ilginç gelen yaklaşımlardan biri de bu “Öğrenciye Kiralık” mevzusudur. Bazı mal sahipleri asla ve kata öğrenciye gayrimenkul kiralamazken, bazı mal sahipleri ise mutlaka ama mutlaka öğrenciye ev kiralamak için yanıp tutuşur. Herkesin kendince bir fikri vardır bu öğrenciler ile ilgili. Ama o fikir ne yazık ki üvey evlat görmelerine sebep olmaktadır çoğu zaman. “Öğrenciyse aman aman uzak duralım, benim evimde kalmasınlar da nerede kalırlarsa kalsınlar” ile “Ben öğrenci istiyorum, kiracının iyisi öğrenci olanıdır” arasında gidip gelir öğrenciler. Tutmak istedikleri yerleri tutamazlar, tutabilecekleri yerlere bakarlar mezbelelikten hallicedir veya ederinin çok üstünde fiyatlar talep edilmektedir.

Kendi adıma bunca sene öğrenci kiracı isteyip ederinin çok üzerinde kiralama yapmak isteyen mal sahipleri ile çalışmamışımdır. Neticede bir mülkün kiralık fiyatı öğrenciye farklı, memura farklı, esnafa farklı, doktora farklı olmamalı diye düşünüyorum. Bir mal sahibi öğrenci tercih etmeyebilir, tercihi memurdan yana olabilir veya kiralama ile ilgili kira bedeli haricinde köpek beslenmesin, evime iyi baksın, komşuları rahatsız etmesin gibi farklı talepleri olabilir. Ancak 1.000 TL edecek bir eve kafasında 400 TL’den 4 öğrenci koyup 1.600 TL kira bedeli talep etmek en basit tabiriyle öğrencilerin mecburiyetini kullanarak haksız kazanç elde etmektir, o çocukların hakkına girmektir. İşin enteresan tarafı ise öğrencileri kazıklayan bu zat-ı muhteremler kendilerini sevap yaptıklarına o denli inandırmışlardır ki öğrenci camiası kendilerine müteşekkir hissetmek zorundadır diye düşünürler. Yaptıklarını öyle güzel allayıp pullayarak anlatırlar ki sanırsınız öğrencilere kol kanat germek için çırpınmaktadırlar. Oysa asıl gerçek ise öğrencinin kolunu bacağını kırıp, kendilerine sermaye yapmaktadırlar.

Zaten buradaki mantık başlı başına saçmalıktan ibarettir. Kendi mülküne yatırım yapıp, eksiklerini gidermek suretiyle gayrimenkule değer katıp, ona uygun fiyat talep etmek yerine; gayrimenkule bir kuruşluk yatırım yapmayarak öğrencilere kiralamak suretiyle ederinden fazla para talep etmek ile Türkiye’ye gelen turisti kazıklayıp, kendisine esnaf diyen çakalların yaptığı arasında hiçbir fark yoktur. İkisi de eline geçen fırsatı karşısındakini kazıklamak için kullanıp, yaptığı ile gurur duymaktadır. Ancak öğrenciyi kazıklayan mal sahibi, turisti kazıklayan esnafı gördüğünde açar ağzını yumar gözünü; “Bunların yaptığı ahlaksızlıktır, ülkemize zarar vermektir, yazıklar olsun vsvsvs…” PARDON? Öğrencilerin cebindeki paraya göz dikip, öğrencilere daire kiralamayı asil bir davranış olarak adlandırıp, 1.000 TL’lik daireyi 1.300 TL’ye, 1.500 TL’ye kiralamak nedir? Var mı ikisi arasında bir fark? Biri turisti kazıklıyor, diğeri öğrenciyi kazıklıyor. Biri ülkeye daha çok döviz soktuğuna inanıyor, diğeri öğrencinin derdine derman olduğuna inanıyor. Pardon ama yok birbirinizden farkınız, fırsatı bulduğunuzda ikiniz de karşınızdakine acımasızca vuruyorsunuz, başkasının hakkından çalıp, çaldığınızı kendi cüzdanınıza atmaktan rahatsız olmuyorsunuz.

Tabi bu arada gerçekten kiracısı öğrenci olduğunda rakamda ufak da olsa bir indirime giden, depozito almayan, kira artışı zamanı geldiğinde hiç arttırmayan veya çok sembolik artışlar yapan, öğrencilerin problemi olduğunda yardımcı olmak için çırpınan gayrimenkul sahipleri yok mu? Onlar da var ve ben kendi adıma bu tarz mal sahiplerine aklı başında, onları üzmeyecek öğrenci kiracılar bulduğumda çok mutlu oluyorum. En azından bir ihtiyaçları olduğunda yardımcı olacakları bir mülk sahipleri olduğunu bilmek bile uzak bir şehirde okuyan öğrenciler için rahat hissetmelerini sağlayan bir güven kaynağıdır diye düşünüyorum.

Velhasıl yazının sonuna gelirsek; öğrenciye kiralamak ile öğrenciyi kazıklamak arasında ahlaki bir çizgi vardır. O çizgiyi geçtiğimizde öğrencinin hakkından çalar, onun hakkına gireriz ve bunu yaparken kimse bilmese de kendi itibarımızdan yeriz. İtibar sizin için önemli değil mi? O zaman bu yazıyı boşu boşuna okumuş oldunuz, kiracılarınızı kazıklamaya devam edebilirsiniz.

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST