Öğretmenler afet ve acil durumlara hazır

KALEM Farkıyla...

Öğretmenler afet ve acil durumlara hazır

Öğretmenler afet ve acil durumlara hazır

Çanakkale AFAD tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı ve AFAD Başkanlığı arasında yapılan protokol kapsamında, Çanakkale merkezinde ve ilçelerde bulunan okullarda görev yapan öğretmenlere arama-kurtarma eğitimleri verildi.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Mesleki Gelişim Programı çerçevesinde teorik ve pratik olarak AFAD Çınarlı Eğitim Sahasında eğitim verildi. Verilen eğitimlere il merkezinde ve ilçelerde görev yapan 24 öğretmen katıldı. Çanakkale AFAD’ın uzman eğitmenleri tarafından katılımcılara; acil durumlarda olay yeri yönetimi ve koordinasyon, temel afet bilinci, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tehlikeleri konusunda farkındalık, acil durumlarda bina tahliyesi, kurtarma araçları ve kurtarma malzemeleri, arama-kurtarma cihazlarının kurulumu ve enkazlarda kullanımı, enkaza giriş yöntemleri ve arama-kurtarma teknikleri, hasar görmüş binaların üst katlarından kurtarma teknikleri, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri ile afet sonrası için alınması gereken tedbirler detaylı olarak anlatıldı. Eğitimlerin ardından katılımcılara 25 sorudan oluşan ve eğitim aldıkları tüm konuları kapsayan bir sınav yapıldı ve sınavda başarılı olan öğretmenlere eğitim sertifikası verildi. AFAD tarafından verilen arama-kurtarma eğitimlerine katılan ve eğitim sertifikası alan öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığınca okullarda oluşturulan acil durum ekiplerinin koordinasyonunu sağlamak üzere görev alacaklar.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST