KALEM Farkıyla...

Olasılık

Olasılık

Yaşam ve ölüm arasındaki o incecik çizginin en önemli detayı bu kavramda gizli sanırım.
Hatta zamanın en atomik yapı taşı olan “an”lara tesir eden en geniş ihtimal, o anda yaşıyor ya da yaşamıyor olduğumuz olasılığıdır.
Yaşam bütün girinti ve çıkıntılarıyla yaşanan anlar zincirinde, hep bir sonsuz olasılıklar bütünü olarak ele alınırken, ölüm bunun tam aksine bir başka olasılığın olmadığı durumu temsil eder.
Gelecek korkusu ve gelecek umudu insanın kaygı ve hayal arasında olasılıklar bakımından sıkışıp kalması ,çocukluğunun ruhani mirasını bu iki uç arasında yaşaması ve ona göre belirlenen yaşam eğrisi.
Daha küçücük bir çocukken bigudilerle sarılı annesi yaşındaki kıvırcık saçlı karşı komşusuna aşık olan bir delikanlının ,yıllar sonra gelirken makarna al diye telefonda seslenen karısına nasıl makarna istiyorsun dediğinde fark etmez dediğini ve bu cevapla makarna rafına giden adamın tereddütsüz bigudi ile sarılı kıvırcık saçı temsil eden burgu makarnayı seçmesi olasılığındaki gizemi düşündüğünüzde ,hayat ne ilginç ve bazen bizim bile fark etmediğimiz tercihlerden oluşuyor.
Aldığımız her nefes bir başka yaşanmışlık barındırıyor ve hep kendi içinde dallanıp budaklanan yaşanmamış onca ihtimal.
Hayat olasılıklar ve o olasılıklar içerisinde yapılan bilinçli bilinçsiz tercihlerle ilerliyor.
Bu insanoğlunun kaygısı mı umudu mu sorusu havada öylece asılı dursun biz son ana kadar tek bir çizgi ve ihtimali seçe seçe ilerliyoruz hayatin içerisinde.

Düşünceleriniz...

Alper Yancar

Alper Yancar

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST