“Öldü-bitti”

KALEM Farkıyla...

“Öldü-bitti”

“Öldü-bitti”

Gündem öylesine yoğun ki… Konuştuğumuz çoğu konu tek kelimeyle ‘iğrenç’. Bu ülkenin çocukları, kadınları, hayvanları, ağaçları ne zaman rahat edecek acaba.

Ama bugün burada toplumsal farkındalık oluşturmaya çalışıyo’muş gibi yapan sözde eşik bekçileri gibi yazı yazmayacağım. O tecavüze uğrayan minicik çocukların, bacakları kesilen köpeklerin, dövüle dövüle öldürülen kadınların başına gelenleri yazmayacağım. Masa başında kahvemi yudumlarken ‘Yeter Artık!’ yazmayacağım. Çoğunun yaptığı gibi buradan ‘klavye delikanlılığı’ yapmayacağım.

Sosyal medyada görüyoruz değil mi, dünyanın paylaşımı yapılıyor bu konularla ilgili. Kimse de çıkıp ‘Elle tutulur, gözle görülür, bu pisliklerin azalması için ben ne yaptım, elimde ne var’ demiyor. Herkesin fikri var da icraatı yok. Bu kadar sene kadın cinayetleri, tecavüzleri engellensin diye ne yapıldı? Cezalar mı ağırlaştırıldı, yoksa iyi halden mi saldılar? İşinize gelince ‘can dostum, en yakın arkadaşım’ oluyor değil mi hayvanlar? E hani yasası bunun? ‘Evlat gibi oluyorlar’ diyorsunuz ama? Dünya kadar hayvan katlediliyor. Ufacık çocuklara tecavüz eden namussuzlara ağır bedeller ödetilmiyor. Bu pislikler, birileri tarafından korunuyormuşçasına rahatça hareket edebiliyor. İdam çözüm değil dostlar. Öldü-bitti’ye neden getiriyorsunuz? Neden yaptığı ahlaksızlıktan bu denli kolay kurtulmasına izin veriyorsunuz?

Ben mahallenin sokaklarında oynayan son neslin bir parçası olarak o günlerin öğrettikleri ile bir birey olabilmişken, kız kardeşimi sokağa çıkaramamam, çıktığında sürekli kontrol altında tutup onun özgüvenini zedelemem sizin suçunuz. Ahlak kavramının ‘A’sını bilmeyen adamlara, ‘Tecavüze uğrayan mini etekli kadın suçludur’ demesine izin vermek de sizin suçunuz. Tecavüze uğrayan erkek çocuklarına ‘Bi kerecik tecavüzden bir şey olmaz” dedirtmek de sizin suçunuz.

Ben o çocuklar kurtulsun diye, hayvan hakları korunsun diye, kadınlar rahat hareket edebilsin diye, tecavüz, dayak, cinayette birinci olmak yerine bambaşka konularda adımız duyulabilsin diye elimden geleni yaptım. Mutlu olan senmişsin, ben değilim. Madem mutlusun, şikâyetçi olmaya da artık hakkın kalmadı. Bu kadar şeyi görmemek için alfabenin ilk harfini bile bilmiyor olmak gerekir zira.

Sana rağmen, onlara rağmen, ben bugün nasıl koruduysam, yarın da öyle koruyacağım. Senin çocuklarını da, kendi çocuklarımı da… Onun dışındaki mevzular için ise; yaşatan, yaşattığını, yaşamadan ölmesin.

Cemre Bayar

Cemre Bayar

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST