”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

KALEM Farkıyla...

”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’sloganı ile başlatılan proje kapsamında Çanakkale’de farkındalık oluşturuldu.

İç işleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak farkındalık oluşturuldu. Çanakkale’de de Cumhuriyet Meydanında yapılan etkinliğe; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir ile siyasi ve bürokrasi kesimden çok sayıda davetli katıldı. Etkinlik öncesi açıklamalarda bulunan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı şunları söyledi, “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun öncülüğünde ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de tüm ilçelerimizle birlikte ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganıyla, trafik konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Çanakkale Belediyesi, yaya geçitleri konusunda çalışmalarını yürütüyorlar. Umarım, bu konuda da trafiğin geneline uygun çalışmalar yapılır. Trafik konusunda bugüne kadar hassasiyet gösteren vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz, şükranlarımızı sunuyoruz. Umarım bundan sonra da trafik konusundaki duyarlılığımız artarak devam edecek. 2019 yılında, trafik konusunda bu tür etkinlikler, vatandaşlarımızın, öğrencilerimizin verdiği destekle birlikte devam edecektir.”

DÜNYA STANDARTLARINA GELMEMİZ GEREKİYOR
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise yaptığı açıklamada “Şuanda İçişleri Bakanlığımızın öncülüğünde trafikte yayalara saygı ve yaya geçitlerindeki düzenlemenin dikkate alınması ve onunla ilgili duyarlılık oluşturulması için ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganıyla kampanya başlatıldı. Çanakkale’deki vatandaşlar, diğer kentlere göre yaya geçitlerine duyarlı. Fakat bu yeterli değil, daha da yaygınlaştırılması gerekiyor. Bu konuda, Avrupa, dünya standartlarına gelmemiz gerekiyor. Onun için bu konunun bir kez daha gelmesi son derece önemli. Bizim de bu konuda yaya geçitlerinin sayısıyla ilgili bazı düzenlemeler yapmamız gerekebilir. İçişleri Bakanlığının 2009/18 sayılı karayolu taşıma kanununda bir değişiklik yapıp yayaya öncelik verilmesiyle ilgili 81 ilde başlatılan Trafikte yayaya öncelik verilmesiyle ilgili ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ konulu bir uygulama var. Biz de Valiliğimizin başkanlığında bir çalışma başlattık. Biz de broşürler bastırdık, servis araçlarımıza, taksicilerimize dağıtacağız. Umarım, hayırlı olur, bu konuda duyarlı olacağımıza inanıyorum. Yaya geçitleriyle ilgili konu, İl Trafik Komisyonu’nda gündeme geldi. Bu konuda Belediye Ulaşım Müdürlüğünün çalışması var. Yaya geçitleri azaltılacak” şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından yaya geçidinden öğrenciler ile beraber yaya yolu kullanılarak karşıdan karşıya geçildi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST