Özgür Demirci yazdı… Toksatıcıyım, Aç Danışman Seviyorum

KALEM Farkıyla...

Özgür Demirci yazdı… Toksatıcıyım, Aç Danışman Seviyorum

Özgür Demirci yazdı… Toksatıcıyım, Aç Danışman Seviyorum

Gayrimenkul sektöründe kendilerine “TOKSATICIYIM” adını veren gruptan bahsedeceğim bu hafta. Gerçi bu grup kendi içinde de farklı gruplara bölünme özelliğine sahiptir.
En tehlikesiz olanı; “Aman evim ucuza gitmesin, ben kendimden TokSatıcıymış gibi bahsedeyim” diye düşünenleridir. Genellikle anlaşması kolaydırlar, biraz sohbet edince bu cümlenin çok öneminin olmadığı ortaya çıkar. Zaten onlar da çok diretmezler TOKSATICI söyleminde. Karşılıklı olarak güven sağlandıktan sonra çok düzgün bir süreç ile sonuca ulaşılabilir. Doğru bilgilendirme ve profesyonel bir yaklaşım burada kilittir.
En tehlikeli olanı ise; “TokSatıcıyım, aç Gayrimenkul Danışmanını seviyorum”diye nitelendirdiğim gruptur. Her daim tok olan bu grup genellikle sektöre yeni girmiş, henüz işlem yapmamış ya da ufak tefek işlemler yapmış taze gayrimenkul danışmanlarını aperatif olarak yerken. Ana yemek olarak yedikleri ise sektörde 3-4 yılını doldurmuş ancak bir türlü sektörün dinamiklerini öğrenememiş, haliyle istediği parayı kazanamamış ama sektörü bilmekle övünen gayrimenkul danışmanlarıdır. Şöyle bir bakınca sektördekisirkülasyon sebebiyle bu grup TokSatıcıların masası çeşitli boyutlarda ve tatlarda Gayrimenkul Danışmanları ile dolup taşar.
Bu tehlikeli grubun ana motivasyonu karşısındaki Gayrimenkul Danışmanının, onun sahip olduğu tapular ile kendinden geçip, hayaller kurması ve her türlü hayranlık ifadesiyle farkına varmadan TokSatıcının egosunu okşamasıdır. Yoksa ortada satılacak bir ürün bulunmamaktadır zaten.
Tabi Gayrimenkul Danışmanının yenilebilir kıvama gelmesi için öncesinde TokSatıcının ne kadar çok parası olduğunu ifade etmesi gerekir. Bunun için de çok alakasız yerlerdeki gayrimenkullerinden bahsetmeye başlayan TokSatıcı, satır aralarında daha önce yaptığı yüksek meblağlı satışlarına mutlaka değinir. 20-25 dakika içinde Gayrimenkul Danışmanı tüm tapuları ve para miktarlarını toplayınca karşısında bir hazine durduğunu düşünür ve son aşamaya gelinir. TokSatıcı hizmet bedelini iyice kırptıktan sonra kendi gayrimenkulünü lütfeder; “Bu seferlik böyle olsun, seninle daha çok iş yapacağız”. Gerçi o düşünülen satışlar hiç olmaz; olsa da Gayrimenkul Danışmanı para kazanamaz ama önemli değil. Zaten Tok Satıcı keyifli bir süre geçirmiş, Gayrimenkul Danışmanı da mükemmel bir görüşme yaptığını düşünerek yem olmuştur.
Oysa bu sektörü anlamış Gayrimenkul Danışmanları için bu tarz TokSatıcıların hiçbir değeri yoktur. Çünkü bilirler ki kendisine inanıp, güvenip 1.000 TL’lik kiralık dairesini emanet eden Gayrimenkul Sahibi her zaman için kendisine hayal satan bu TokSatıcılardan daha değerlidir.
Ben kendi adıma karşımdakinin bu tarz bir TokSatıcı olduğunu anladığımda genelde dosyamı kapatır karşımdakini dinlemeye başlarım. Bırakırım anlatır, anlatır ve yine anlatır. Arada güleriz, eğleniriz ve anın keyfini çıkarırız. Ama beraber, onun istediği şekilde çalışmayız, çalışamayız. Bizler hayal satmamak için hayal satın almamayı öğrenmiş olmak zorundayız. Aksi taktirdeTokSatıcılara yem olmaktan başka bir seçeneğimiz kalmaz.
Profesyonel Gayrimenkul Danışmanının vakti bu tarz TokSatıcılar ile çalışmak için harcanamayacak kadar değerlidir çünkü gerçekten bize değer veren o kadar çok insan var ki yardımcı olmayı tercih edeceğimiz. O dostlar dururken bu tarz kişilere fayda sağlamaya çalışmanın hiçbir anlamı yoktur.
Ancak yine de bizim sektörümüz keyiflidir, her gün farklı insanlar ve farklı sorunlar ile karşı karşıya kalıp; birilerine yardımcı olabildiğimizi görebilmek güzeldir.
Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST