Sabah kahvaltısı sizi zayıflatır…

KALEM Farkıyla...

Sabah kahvaltısı sizi  zayıflatır…

Sabah kahvaltısı sizi zayıflatır…

Beslenme bilimi sürekli yeni bulgulara ulaşıyor. Bu araştırmalar ışığında günlük öğün sayıları, yenmesi gereken besinler, ilk öğün ve son öğün saatleri sürekli değişiyor…

İnsan vücudunda salınan hormonların işlevleri, salınma süreleri, etki mekanizmalarına yenilerinin eklenmesi ile beslenme düzenin değişiklik gösteriyor.
Kahvaltı yaparak güne başlayanlarda, özellikle çocuklarda konsantrasyon oranı daha yüksek oluyor, kan şekeri dengelendiği için kilo problemi daha az görülüyor.
Kahvaltı etmek için bir saat düzeni belirmek gerekirse uyandıktan sonraki 2 saat içinde yapılan kahvaltılar zayıflamak için katkı sağlıyor.

Bütün dünyada diyabet riski artıyor. Bunda genetik faktörlerin de payı bulunuyor. Ama beslenme de göz ardı edilmemeli. Kahvaltı günün en önemli öğünü ve temelidir.
Her birey farkı tat ve yeme kültürü ile günün ilk öğününü yapabilir, önemli olan içeriği ve zamanlamasıdır. Her gün aynı saatte kahvaltı etmeye özen gösterin, bu sindirim sisteminin düzenli çalışması için de önemli bir adımdır.

Geleneksel peynir, yumurta, ekmek, zeytin ile yapılan kahvaltılar istenen öğünlerdir, size uygun ekmek ile hazırlanmış tostlar güne doğru başlangıç sağlar, 1 kâse çorba ile de doğru bir ilk öğün yapabileceğiniz gibi, doğru bir kahvaltılık gevrek ürünü seçip bunu süt ya da yoğurt ile de hazırlayabilirsiniz.
Kafein içeren içeceklerin tüketimi metabolizmayı etkilediği için, kahve içenlerde kilo ve yağ kaybı, bel çevresinde incelme görülür.
Sabah içeceği olarak beyaz çay, ıhlamur, meyve çayları da doğru tercihlerdir.
Günün ilk öğünün de mutlaka bir lif kaynağı bulunmasına özen gösterin, çiğ sebze, meyve, yulaf, chia tohumu bunlara örnek olabilir.

Sağlık ve ağız tadı ile kalın…

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST