Sahibinden Satıyorum

KALEM Farkıyla...

Sahibinden Satıyorum

Sahibinden Satıyorum

Bu hafta yine sektörümüzün değişmezi; “SAHİBİNDEN”satışlara ve kiralamalara bir bakalım istiyorum. Neden insanlar “SAHİBİNDEN” diye ilan çıkıyor ve bunun ardındaki asıl sebep nedir?
Öncelikle bu tarz pazarlamanın arkasındaki en büyük motivasyon; “GÜVENSİZLİK”. Daha önce yaşanmış kötü tecrübeler, kendileri ile temas kuran Gayrimenkul Danışmanlarının genel anlamdaki kalitesizliği, yine haklı bir sebep olan muhatap oldukları sektör çalışanlarından çoğunun işi bir profesyonelden ziyade mahalle emlakçılığı düzeyinde ele alış şekilleri ve pazarlama aktivitelerinin afiş/internet ile sınırlı kalıyor oluşu. Bu sebeplerden dolayı bir mal sahibinin kendi gayrimenkulünü “SAHİBİNDEN” imzasıyla pazara çıkarması gayet anlaşılabilir bir sebeptir.Genelde bu tarz gayrimenkul sahipleri ile doğru iletişim kurulduğunda anlaşmak ve beraber yol almak mümkündür. Biz Gayrimenkul Profesyonellerinin muhatap olmaktan keyif aldığı, güzel sohbetlerin döndüğü ve çalışma imkanının oluşabildiği bu tarz kişileri kazanabilmek, onlara fayda sağlayabilmek bizi oldukça mutlu eder. Ortak paydada buluşamadığımızdan veya belki de yeterince güven veremediğimizden dolayı kendileri pazarlamaya devam da edebilirler ama yine de bu gruptaki gayrimenkul sahiplerini tanımak bizler için bir kazançtır diye düşünüyorum.
“SAHİBİNDEN” pazarlamanın ardındaki diğer bir motivasyon ise “EGO” ya da diğer bir deyişle “VARLIĞIM DÜNYAYA BİR ARMAĞANDIR”yanılsaması. Bunun altında ise evini gezmeye gelen kişilere uzun uzun dairesini övmek, dairesi için yaptığı tadilatları anlatmak, dairesine hayranlık duyulmasını beklemek, ama en önemlisi gelen kişilerin kendisine duyacağını düşündüğü hayranlığıhayal etmekve beğenilme arzusu yatar. Burada asıl amaç gayrimenkulü satmaktan ziyade kendisini dinleyecek birilerini bulmak ve egosunu beslemektir. Zaten bu tarz kişilerin dairelerine baktığımızda pazarlama rakamlarının dairenin ederinin çok üstünde olduğuna şahit oluruz. Bu kişileri iknaya çalışmak biz Gayrimenkul Profesyonelleri için beyhude bir çabadan öteye gitmez. Bu grup daha çok kendi zenginliği, sahip olduğu diğer gayrimenkuller ve kendisini öven konuşmalar yapmaktan keyif alır. Önceki yazılarımdan birinde bahsettiğim eczacı hanımefendi bu gruba girer ve “Benim paraya ihtiyacım yok, parası olan tutsun, başka mülklerim de var zaten, vsvsvs” gibi konuşmalara bayılırlar. Sert mizaçlı olabildikleri gibi aynı zamanda şen şakrak bir tonlamaya da sahip olabilirler. Kendilerince tutarlı bir yaklaşıma sahiptirler.
“SAHİBİNDEN” pazarlama stratejisinin arkasındaki başka bir motivasyon ise “KONTROL TAKINTISI” ve bunu besleyen “PARANOYA”dır. “Acaba beni kazıklayacaklar mı? Acaba emlakçı parası yüzünden almazlar mı?”gibi korkular ile yaşayan bu kişilerin yine fiyatlamasına baktığımızda ederinin çok üstünde olduğunu görürüz. Bu kontrol takıntısı sebebiyle çoğu zaman “Müşterisi olan getirsin” diye dahiyane bir çözüm sunarlar bizlere. Yine ikna etmeye uğraşmanın pek gerekli olmadığı bu grup, gayrimenkullerinin satışında ve kiralanmasında en çok problem yaşayan ve yaşatan gruptur. Hatta “Emlakçı yüzünden evimi tutmazlar, kiracı boşuna bir de emlakçı parası ödemesin” gibi çok iyi niyetli görünenlerin,750 TL etmeyecek bir yere 1500 TL isteyip, “3 öğrenci tutarsa çok para değil” gibi süper fikirlere sahip olduğunu görürüz. Gayrimenkul satılık ise de bizlerin alacağı hizmet bedelini bahane edip 250.000 TL edebilecek evlerini meraklısına (!) 350.000 TL’ye nasıl okuturum diye alttan alta düşündüklerini gözlemleriz. Yani kısaca özetlersem; “Kazık yemeyeyim ama fırsatını bulursam da kazık atarım” düşüncesine meyilli olan bu grup biz Gayrimenkul Profesyonelleri açısından en tehlikeli kişileri içerisinde barındırma potansiyeline sahiptir. Yumuşak huylu görüntünün altında ani iniş çıkışlı tonlamaları vardır; çok iyi niyetli bir görüntü çizmeye çalışsalar da kelimelerine dikkat ettiğinizde asıl niyetin çok farklı olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Yaklaşımı tutarsız ve mantıkla çelişen düşünceleri vardır. İkna edilme ihtimali imkansıza yakın, edilse de sonrasında sudan sebeplerle problem çıkarma ihtimali oldukça yüksektir.
Gayrimenkul Sektörü her şeye rağmen bu renklerle beraber güzel ve bu renklerin içerisinden en güzellerini bulduğumuzda keyiflidir.
Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST