”Sahip çıkıyormuş gibi yapmışız”

KALEM Farkıyla...

”Sahip çıkıyormuş gibi yapmışız”

”Sahip çıkıyormuş gibi yapmışız”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu Nisan Ayı Meclis toplantısında 2018 Troya Yılına şehir olarak sahip çıkılmadığını söyledi. Semizoğlu, Şanlıurfa’da 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edildiğini ve şehrin buna sahip çıktığını belirterek, “Urfa öyle bir sahip çıkmış ki Göbeklitepe’ye, ben oraya gidince anladım ve utandım. Biz 2018 Troya Yılına sahip çıkıyormuş gibi yapmışız Bizde ne yok diye düşündüm. Bizde her şey var, ama bizde şevk yok birlik yok. Ticari milliyetçilik yok” dedi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Nisan Ayı toplantısı dün yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını Meclis Başkanı Osman Okyay gerçekleştirdi. Okyay yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Ülkemiz gündemi uzun süredir işgal eden bir seçim sürecini geride bıraktı. Ama seçimle ilgili tartışmaları henüz bitirmedik. İş dünyası olarak tartışmaların yasal çerçeve sonucu sonuçlanması ve bir an evvel ana konumuz olan ekonomiye odaklanılmasıdır. Çünkü ülke olarak ekonomide yaşadığımız dalgalanmalara ve jeopolitik gelişmelere bir de küresel gelişmelere ilişkin yeniden başlayan karamsal beklentiler eklenmiştir. Bugün dünya ekonomisinin geleceğine ilişkin tartışmaların yeniden başladığına şahit oluyoruz. Küresel borç yükü bazı ülkelerde bazı ülkelerde artık denetlenemez hale gelmiş durumda” dedi.

SEÇİM ATMOSFERİNDEN ÇIKMALIYIZ

Ardından kürsüye ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu çıktı. Semizoğlu 31 Mart atmosferinden acilen çıkılması gerektiğinin altını çizerek, “Hızla işimize gücümüze dönmemiz gerekiyor. Gündelik siyasetten uzaklaşarak hesap verebilir bir hizmet anlayışı ile çalışmaları bekliyoruz. Bizce en acil çözüm bekleyen konu ekonomik istikrardır. Önümüzde seçimsiz, siyasetten uzak, berrak bir 4 yıl var. Yeni yatırımlar için güven ortamı istiyoruz” dedi.

URFA GÖBEKLİTEPE’YE SAHİP ÇIKMIŞ

Semizoğlu geçtiğimiz hafta Antep ve Urfa’ya gittiğini belirterek, “Her gittiğim şehirde Çanakkale ile kıyaslamaya çalışıyorum. Antep’te irili ufaklı organize sanayi var. 7 milyar dolar ihracatı var. Şehre gittiğiniz zaman büyük parkları olan yemyeşil yaşanılabilir. İnanın bana Çanakkale’den daha yeşil ve daha modern bir şehir havası var. Antep bize şunu gösteriyor: sanayi ile şehir aynı anda olabiliyor.Daha sonra Urfa’ya geçtik. Geçen yıl 2018 Troya Yılıydı. Bu yıl 2019 Göbeklitepe Yılı. Urfa öyle bir sahip çıkmış ki Göbeklitepe’ye, ben oraya gidince anladım ve utandım. Biz 2018 Troya Yılına sahip çıkıyormuş gibi yapmışız. Bunu Ticaret Sanayi odası olarak söylemiyorum. İl olarak söylüyorum. Ticaret Sanayi Odasının yapabilecek şeyi belli. Şehrimiz buna sahip çıkmadı. Urfa gibi sahip çıkmadı. 2019 Nisan’dayız. Bunu sürdürmeliyiz. Bizde ne yok diye düşündüm. Bizde her şey var ama bizde şevk yok birlik yok. Ticari milliyetçilik yok. Yanlış anlaşılmasın diye ticari diyorum” şeklinde konuştu.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST