Sahuru hafife alma!

KALEM Farkıyla...

Sahuru hafife alma!

Sahuru hafife alma!

Bu hafta uzun yazılar, belirlenmiş konular hakkında sohbetler yapmayalım dedik ve konunun direk kendisine endekslenelim. Gelin hep beraber sahurun inceliklerini, nasıl olması gerektiğini beraber konuşalım:
-Sahur öğünü tüketildikten sonra uykuya geçildiği için, uykunun rahat geçmesini engellemeyecek bir öğün olmalıdır. Bu öğünde gerçek tokluk sağlanmalıdır, evet yanlış duymadınız gerçek tokluk! Kan şekerinizin uzun süre düşük seyredeceği günü dengeli bir öğünle gerçek toklukla geçirmeliyiz.
-Sıvı alımı da gün boyu susuzluğu karşılayabilmesi için sahurda yeterli olmalı. Sıvı derken lütfen çay ve kahveyi bu konuya dahil etmeyelim. Diüretik etkilerinden dolayı sahurda harareti keser mantığıyla hunharca çay içmeyelim. Hem bu konuda zaten kafeinin uyku metabolizmasını etkileyeceğini de unutmamak lazım. Ihlamur gibi yumuşak içimli bir bitki çayı çok daha faydalı olacaktır.
-Gelelim sindirim ve boşaltım sistemi durumlarına: Uunutmayın sevgili okurum, yeterli posa alımı olmadığında ve gün boyu bir tüketim olmadığından ayrıca da sıvı kaybıyla beraber sistemler etkileneceklerdir ve tabi bundan en çok etkilenen sistemler de başlıkta verdiğim gibi sindirim ve boşaltım olacak.
-Yukarıdaki maddeye yardımcı olabileceksek şöyle detaylara girelim, posa bu konuda ilk olarak unutmamamız gerekenlerden biri. Yani beyaz ekmek ve beyaz un kullanılarak yapılan ramazan pidesini mümkünse sahurda tüketmemek onun yerine tam tahıllı ekmeklerle posa alımına sahurda yardımcı olmaktır.
-Posa konusunda ikinci önemli noktada tabi ki sebzeler! Çiğ sebzeleri sahurda mutlaka bulundurmak gerek. Salata şeklinde, çiğ olarak kahvaltılıklar yanında, bir sandviç veya yağsız tost arasında… Nasıl olursa olsun ama mutlaka olsun.
-Susuzlukla beraber vücudun bir şikayeti de tabi ki ödem olacaktır sevgili okurum. bu yüzden tuzlu besinlerden uzak durmak sahur ve iftarda daha rahat öğünler atlatmamızı sağlayacaktır. Küçük bir örnek verecek olursak zeytin yerine yağlı tohumlar yani ceviz, badem tercih edilmelidir.
– minik bir sahur alternatifi vererek bu yazımıza da noktayı koyabiliriz :
Menemen + 1 dilim esmer tam tahıllı ekmek + 1 sb ayran + 1 mevsim meyvesi + birkaç yağlı tohum + bol yeşillikli çiğ sebzeler
Bu kadar basit bir menüyle hem tok hem de sağlıklı bir sahur geçirebiliriz, hayırlı ramazanlar dileriz…

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST