Ses İçin Turp Suyu

KALEM Farkıyla...

Ses İçin Turp Suyu

Ses İçin Turp Suyu

Turp, solunum yolu enfeksiyonlarında kısılan sesi geri getirmek için kullanılan bir sebzedir. Sesi güzelleştirmek isteyenlerin de kullanacağı etkili besinlerden biridir. Bir adet küçük boy turp alarak ince dilimler haline getirin. Bu dilimleri bir bardak suda kaynatın. Kaynayan suyu bir süre bekletin ve ılıdığında gargara yapın. Turp suyu ile yapılan gargara, ses tellerinde oluşan hastalıkları yok edici özelliğe sahiptir. Ses tellerini açar ve daha net ses tonuna sahip olmanızı sağlar.

 

BEDEN DİLİ İÇİN ÖNERİMDİR

Eski FBI ajanı Navarro’nun profesyonel deneyimleri ile Princeton Üniversitesinde psikoloji eğitimi alan Marvin Karlins’in bilimsel çalışmalarını birleştiren bu kitap, beden dilini öğrenip kullanarak dünyanızı nasıl kontrol altında tutacağınızı anlatıyor

 

DİZARTRİ NEDİR ?

Size bir konuşma problemi ile ilgili bilgi vermek isterim. Merkezi sinir sistemi ve/veya çevresel sinir sisteminin hasarına bağlı konuşmayı meydana getiren aşamaların(solunum, sesleme, rezonans, sesletim ve prozodi) biri veya birkaçında meydana gelecek sorun sonucu oluşan konuşma bozukluğuna dizartri denir.

 

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ ?

Bazen hiç beğenmediğiniz bir ses dünyada herkesin dinlediği bir ses olabilir. Backstreet Boys’un ‘The Call’ şarkısı için prodüktör, grup üyelerinden birinin gaz çıkarma sesini ritim olarak kullanmıştır. Ünlü prodüktör Max Martin, grup üyesi Howie Dorough’un stüdyoda çıkardığı gazın sesini kaydedip grubun en büyük hitlerinden birinde kullanmaya karar vermiş.

 

ÇENE SESİNE DİKKAT

Yemek yerken bazı insanların çeneden gelen seslerinin nedeni nedir? Aslında, gelen sesin nedeni hem basit fiziki bir kusur, hem de ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Yemek yerken çeneden gelen ses, eklemdeki diskin dışarı kayması ve geri dönmesi nedeniyledir. Buna en çok neden olan sorun ise 20’lik dişlerin biçimsiz çıkarak diş düzenini bozması ve çenedeki diğer fiziki problemlerdir. Bunun için bir diş hekimine ya da çene cerrahına gitmek faydalı olabilir. Şüphesiz konuşmaya da olumsuz etkisi vardır.

ORTADOĞU’DA DENGELER/YENGELER

 

 

AMAN KONUŞMALARA DİKKAT

Wimbledon çiftlerde birlikte mücadele eden Nick Kyrgios ile Desirae Krawczyk, basın mensuplarının karşına çıktı. Basın toplantısı öncesi mikrofonun açık olduğunu fark etmeyen Nick Kyrgios, Desirae Krawczyk’e asılırken yakalandı. Konuşma dünya gündemine düştü.

 

DÜŞÜNÜN Kİ O BİLE GAF YAPIYOR

Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama, geçen ay BBC’ye verdiği röportajda yerine geçecek kişinin kadın olması takdirinde ‘güzel olması’ gerektiğine ve hem iç hem de dış güzelliğin aynı oranda önemli olduğuna dair sözleri dolayısıyla özür diledi. Ofisinden yapılan açıklamada Dalay Lama’nın sözlerinin incittiği herkesten özür dilediği ve bunun bir şaka olarak söylendiği belirtildi. Söylemesine söyledi ama karizmayı da etkiledi.

 

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST