Sıkı denetim kurban sayısını düşürdü

KALEM Farkıyla...

Sıkı denetim kurban sayısını düşürdü

Sıkı denetim kurban sayısını düşürdü

Çanakkale’de keçi ve koyunlarda görülen veba hastalığı nedeni ile kurbanlıklar sıkı denetimden geçerek kurban pazarındaki yerini aldı. Veba salgını nedeni ile pazara aşısı yapılmayan kurbanlıklar alınmadı. Bu da geçtiğimiz yıla oranla pazara giren kurbanlık sayısını düşürdü.

Kurban Bayramı’nın gelmesiyle birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban pazarı kuruldu. İki hafta önce Çanakkale merkeze bağlı 7 köyde koyun ve keçilerde veba hastalığının görülmesinden dolayı 30’a yakın mahalle ve köy karantina altına alınmıştı. Bu nedenle kurban pazarına satış için getirilen hayvanlar Tarım İl Müdürlüğü ve Çanakkale Belediyesi veterinerleri tarafından sıkı kontrolden geçirildi. Aşısı, küpesi ve sağlık kontrolü yapılmayan hayvanlar pazara alınmadı. Bu da pazar yerine daha az kurbanlığın gelmesine neden oldu. Bu durum fiyatları bir nebze de olsa yükseltse de, kurbanlık hayvan toptancılığı ve yetiştiricilik yapanlar fiyatların geçen yıl ile aynı olduğunu söylediler. Alıcılar ise, ekonomik koşullardan dolayı sıkı ve uzun pazarlık yapmadan kurbanlık almıyor.

KURBANDA HAREKETLİLİK YOK
Kurban pazarına kurbanlık küçükbaş hayvan getiren Kemal Kırar, yem fiyatlarının pahalı ve kurbanlıkların ucuz olduğunu belirterek, “Bütün hayvanlarımız tek tek veteriner kontrollünden geçti ve hepsinin kulak küpesi var. Kurbanlık fiyatlarımız bin 200 ile 2 bin 500 lira arasında değişiyor. Geçtiğimiz yıl da bu fiyatlardan satıyorduk. Yem fiyatları çok yüksek, bu fiyatlara sattığımız için çok daha az kar ediyoruz ama bu zor ekonomik şartlarda yapacak bir şey yok. Vatandaşlarda da para yok, hem sadece kurbanlığa bütçe ayırmıyorlar. Yüksek fiyatlarda satmaya çalışırsak kurbanlıklar elimizde kalacak. Bir de belediyeden ricamız var. Pazar yeri toprak zemin olduğu için rüzgar estiğinde toz toprak içinde kalıyoruz. Belediye aralıklarla Pazar yerini sularsa daha rahat ve temiz ortamda satış yapabileceğiz” dedi. Bir başka kurbanlık hayvan satıcısı Zeynel Hasatoğlu ise, “Kurbanlık fiyatlarımız uygun. Bölgede görülen veba salgını kurban pazarını az da olsa etkiledi. Ama bizim hayvanlarımızın bütün kontrolleri yapıldı yoksa bizi buraya almazlardı. Yem fiyatları almış başını gidiyor. Bu hayvanları yetiştirmek dışarıdan görüldüğü gibi kolay değil. Çok emek veriyoruz. Bin 300 lira ile 2 bin 500 lira arasında kurbanlıklarımız var. Geçtiğimiz yıllara göre bu kurbanda hareketlilik yok. Bu da vatandaşların ekonomik sıkıntılarından kaynaklanıyor” diye konuştu.

Büyükbaş kurbanlık fiyatları 5 bin ile 15 bin lira arasında değişiyor. Kurban pazarında bayramın 1’inci gününe kadar satış yapılacak.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST