Şişman insanların beyni büzülüyormuş

KALEM Farkıyla...

Şişman insanların beyni büzülüyormuş

Şişman insanların beyni büzülüyormuş

Yeni araştırmaya göre, kilolu olan insanlar daha küçük beyinlere sahip olabilirmiş.
Bilim insanları, yeni bir çalışmaya göre, aşırı vücut yağları ile beyin büzülmeleri arasında olası bir bağlantı buldular. Bilim dünyasına oldum olası ilgim olmuştur. Bilimi yakından takip etmek, gideceğimiz yolu daha fazla aydınlatır. Çünkü gündelik konuların ardında bilim bize farklı bir yol açar. Yeni bir araştırma ilgilimi baya bir çekti. Bilim insanları kilo ve beyin arasında ortak bir nokta bulmuş.
Buna göre araştırmacılar, ortalama yaşları 55 olan toplam 9.652 kişiyi bu teste tabi tutmuşlar. Tüm grubun % 19’unun vücut kitle indekslerine (VKİ) göre ölçümü yapılmış ve obez olduğu gösterilmiş. BMI’leri daha yüksek olan grupta, daha şişman olanların daha zayıf olanlara göre daha düşük gri maddeli beyin hacimlerine sahip olduğu bulunmuş. Katılımcıların beyin hacimlerini belirlemek için ise MRG görüntüleme kullanılmış.
Araştırma sonuçları hayli bir garip. 1.291 katılımcıda görülen en düşük gri madde beyin hacmi 786 santimetreküp imiş. Bu değer, “Sağlıklı kilo” 3.000 kişide görülen 798 santimetre küpten önemli ölçüde düşük görünüyor. Loughborough Üniversitesi’nden Mark Hamer yaptığı açıklamada, “Mevcut araştırmalar, beynin büzülmesini, hafıza azalmasına ve yüksek demans riskine bağlıyor, ancak ekstra vücut yağının beyin boyutuna karşı koruyucu veya zararlı olup olmadığına dair araştırmalar sonuçsuz kaldı” diyerek araştırmanın daha devam ettiğini vurgulamış.
Obezitenin, beyin yapısı anormalliklerine mi, yoksa başka bir yola mı yol açabileceği henüz belli değil. Beyindeki gri madde çoğunlukla sinir hücrelerinden oluşurken, “beyaz madde” sinir liflerini birbirine bağlıyor. Nöroloji dergisinde yayınlanan çalışmada ise, beyaz madde hacminde anlamlı bir farklılık bulunamadı. Araştırmacılar ayrıca, beynin belirli bölgelerinde obezite ve büzülme arasında bağlantılar buldu. Hamer bunu, “Bir gün düzenli olarak BMI ve bel / kalça oranını ölçmenin beyin sağlığını belirlemede yardımcı olabileceğine inanıyoruz” diyerek özetliyor.
Son olarak araştırmacılar, çalışmanın geniş nüfusun gerçek bir resmini çizemeyebileceğini belirtiyor. İleride belki kilo ve beyin arasında çok geniş çaplı araştırmalar yapılacaktır, bu gidiş onu gösteriyor.

Düşünceleriniz...

Şebnem Özer

Şebnem Özer

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST