STK’lar ve Oda’lar Gider’den belge bekliyor

KALEM Farkıyla...

STK’lar ve Oda’lar Gider’den belge bekliyor

Çanakkale Çevre Platformunun bileşenleri, Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek Odaları temsilcileri bir araya gelerek; geçtiğimiz günlerde düzenlenen ÇASİAD ile Seçime Doğru programında Cumhur İttifakı Ak Parti Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider’in sarf etmiş olduğu Atikhisar Barajı su toplama havzasında madencilik yapan şirketin ruhsatını imzalamadığı söylemine açıklık getirmesini istedi.

1 Mart 2019 tarihinde ÇASİAD tarafından düzenlenen programda Çanakkale Belediye Başkan adayları proje ve düşüncelerini canlı yayında paylaşmışlardı. Adaylar Ülgür Gökhan ve Ayhan Gider, bir arada proje ve önerilerini kamuoyu önünde ifade etmişlerdi.

Bu programda konuşan İttifakı Ak Parti Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, Atikhisar Barajı su toplama havzasında madencilik yapan şirketin ruhsatını imzalamadığı ifade etmişti. Bu konuya açıklık getirilmesini isteyen TMMOB Ziraat Mühendisler Odası , İDA Dayanışma Derneği, Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Çanakkale Tabip Odası ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin (YKKED) başkanları ve temsilcileri Ziraat Mühendisleri Odası’nda dün basın açıklamasında bulundu.

Belgenin açıklanması talep edildi

Açıklamayı okuyan Ziraat Mühendisler Odası Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş; “Kamuoyunun yanıltılmaması adına, taraf olduğumuz ve programda konuşulan bazı konulara açıklık getirilmesi gerekmektedir. Özellikle İlimiz ve Kentimiz için büyük bir tehdit oluşturan vahşi metalik madencilik ve termik enerji santrallerinin kurulmasına ilişkin kamuoyunu yanıltılmaması ve aydınlatılması için bu açıklamaya gerek duyulmuştur” dedi. Açıklamanın devamında ise şu ifadeler yer aldı; “Ruhsatın iptaline ilişkin varsa böyle bir belgenin derhal açıklanması gerekir.
Eğer ruhsat gerçekten iptal ettirildi ise; bu işi başaran kişinin, Danıştay’ın Çanakkale İdare Mahkemesinin ÇED olumlu kararını bozmasına karşın şirketin işletme alanı içindeki bölgede on binlerce ağacı katletmesine seyirci kalmaması gerekirdi. Benzer şekilde bu konuya duyarlı ve kamuoyu önünde olan bir kişinin İlimizdeki termik santrallerin, vahşi metalik madencilik faaliyetleri sonucu oluşan veya oluşacak olan çevre tahribatına, doğa talanına karşı basın önünde ya da TBMM kürsüsünde mücadele etmesini, konuya ilişkin Meclise önerge vermesini beklerdik. Sayın Ayhan Gider, yine yukarıda bahsedilen programda Karabiga’da kurulmaya çalışılan termik enerji santrallerinden birine Sayın Bülent Turan’la birlikte karşı durduğunu ifade etmiştir. Bu termik santralin hangisi olduğunu ve bu karşı duruşunun belgesinin açıklanmasını bekleriz” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST