‘Su Hakkı Ödenmez’ nöbeti başladı

KALEM Farkıyla...

‘Su Hakkı Ödenmez’ nöbeti başladı

‘Su Hakkı Ödenmez’ nöbeti başladı

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir, “Bugünden itibaren Kirazlı Balaban’da ‘Su Hakkı Ödenmez’ nöbetimizi başlatıyoruz.”

Çevreciler Kirazlı Köyü Balaban mevkiinde yapılan altın madeni arama çalışmalarına karşı çıkmak için nöbete başladıklarını duyurdu. Dün Truva Atı önünde yapılan basın açıklamasına; Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Belediye Meclis Üyeleri, İda Dayanışma Derneği üyeleri ve Kent Konseyi Çevre Meclisi üyeleri katıldı. Açıklamayı Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir gerçekleştirdi. Bilir açıklamada ‘Su Hakkı Ödenmez’ nöbetinin başladığını belirterek şunları söyledi, “Anayasanın 56. Maddesinde bize verdiği yetkiye dayanarak sağlıklı bir çevrede yaşamanın her yurttaşın hakkı olduğunu, sağlıklı çevreyi korumanın bize verilmiş bir ödev olduğunu biliyor ve direnişimizi sürdürüyoruz. Sağlıklı suya erişim hakkımız gasp edilemez elimizden alınamaz bin pınarlı İda birkaç kişinin keyfi için yol edilemez. 2 gündür sahaya yaptığımız ziyarette artık kendi toprağımıza ayak basabilmek için kapıda bekletiliyoruz, izin bekliyoruz ve uyarı alıyoruz. Bu toprak yüzyıllardır bizim. Taleplerimiz açık ve nettir. Sağlık yaşam hakkımız, sağlıklı suya erişim hakkımız engellenemez. Engellemeye açık düzenleme yapılamaz, yasalar ülkemizde yatırım yapmak isteyen şirketlerin taleplerine göre belirlenemez. Maden yasası bir dönemde şirketle vatandaş karşı karşıta bırakılıyor, milletvekilleri tatil yapıyor. TBMM acilen toplanmalı yaşamdan yana kararlar almalı ve bunu uygulamaya geçirmelidir. Kazdağı ve yöresindeki ruhsatlar iptal edilmelidir. Lapseki Şahinli’de işletilmekte olan maden sahası hızla genişlemektedir. Lapseki, Çardak ve Umurbey’in içme ve kullanma sularını tehdit etmektedir. Bu saha ile ilgili tarafsız denetleyici firmalardan acilen raporlar istenmelidir. Yöre halkın ve maden sahasında çalışanların sağlık durumlarının tespiti yapılmalıdır. Bu su yaşam içindir, öyle kalacaktır, öyle kalması için tüm gücümüzle direneceğiz. Bugünden itibaren Kirazlı Balaban’da ‘Su Hakkı Nöbeti’mizi başlatıyoruz. Çanakkale halkını ve Türkiye’yi suyuna sahip çıkmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından grup daha sonra otobüs ile Balaban’a giderek nöbeti başlattı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST