Tabip Odası 100’üncü yılını kutladı

KALEM Farkıyla...

Tabip Odası 100’üncü yılını kutladı

Tabip Odası 100’üncü yılını kutladı

Bu yıl 100’üncü yıldönümü kutlanan 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla, Çanakkale Tabip Odası tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Çanakkale’de hekimler, Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100’üncü yılını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören Tabip Odası ile özel hastanenin çelenk koyma töreni ile devam etti. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da katıldığı törende konuşan Çanakkale Tabip Odası Başkanı Eftal Yıldırım, Tıp Bayramı’nın yüzüncü yıldönümü olması nedeniyle günün ayrıca anlamlı olduğunu belirtti.

Dr. Yıldırım konuşmasının devamında Sağlıkta Dönüşüm Programı’yla beraber sağlık çalışanlarının sorunlarının katlandığını belirtti. Konuşmasının devamında Yıldırım, sağlık çalışanlarının çözüme kavuşturulmasını talep ettikleri problemlere değindi. Yıldırım konuşmasının devamında şunları söyledi; “Çalışanların talepleri dikkate alınmadan tek taraflı olarak belirlenen ücret politikaları, maaşlarımızın giderek erimesine yol açmıştır. Ekonomik krizin etkisiyle giderek artan enflasyonun çok altında yapılan zamlar, maaşlarımızı eritmiştir. Maaşlarımızın daha büyük bir bölümünü oluşturan performansa dayalı ek ödemeler ise krizden ve şehir hastaneleri sürecinden etkilenen, en düzensiz ödeme kalemini oluşturmaktadır.
Her yıl on binden fazla sağlık çalışanı sözel ya da fiziksel şiddete uğramaktadır. Şiddet öldürücü boyutlara ulaşmış; bir çok sağlık çalışanı öldürülmüş ve yaralanmıştır. Hizmet sunumu sırasında hasta ve hasta yakını ile yüz yüze olduğumuz iş yerlerimizin, bu kadar güvensiz olmasını kabul etmiyoruz. Bu nedenle TTB tarafından T.B.M.M’ye sunulan sağlıkta şiddeti önleme yasasının, gecikmeksizin çıkarılmasını istiyoruz.
Çıkmaz gibi görünen bu süreci değiştirmek ve hepimiz için çalışılır hale getirmek ancak meslek örgütlerimiz, birlikler, sendikalar ve derneklerle birlikte ortaklaşa çaba göstermekle mümkün olacaktır. Bu dönem ancak çalışandan yana, haklarımızdan yana olan örgütlerimizin güçlenmesi ve güçlü bir biçimde taleplerimizi dile getirmesi ve mücadelemizi birleştirmemizle aşılabilecektir. Nitelikli bir sağlık emeğinin üretilebildiği, sağlık hizmeti sunanların da hizmeti alanların da gereksinimlerinin karşılandığı, kamusal kaynakların sermayeye aktarılmadığı, eşit ve ulaşılabilir bir iklimde mesleğimizi yapabilmenin umuduyla, nice 14 Mart’lara kavuşmayı dilerim. Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak; insanın yarasını saran, acısını dindiren, hayata ve sevdiklerine kavuşturan sağlık alanındaki tüm çalışanların Tıp Bayramı’nı kutlarız.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST