Taekwondoda Şampiyon bir sporcu olmanın 10 temeli

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda Şampiyon bir sporcu olmanın 10 temeli

Taekwondoda Şampiyon bir sporcu olmanın 10 temeli

Tabiî ki spor dallarına özgü olarak birçok kaide ve kural vardır. Taekwondoda Şampiyon olaya aday bir sporcuda olması gereken bazı temel özellikler vardır ki bu özellikler olmadan taekwondoda başarıyı yakalamak oldukça zordur.
1-Temel teknikler:
Her sporcunun kendine özel temel teknikleri vardır.Kemer derecenizin ve seviyeniziniz gerektirdiği temel teknikleri çok iyi bilmeli ve uygulamalısınız.Bu temel teknikler yeni başlayanlarda temel kuvvetiniz genelde öne basit tekmeden ve basit yumruk kombinasyonlarından , ileri seviye sporcularda ise döner tekmelerden ,uçar tekmelerden ve komplike el kombinasyonlarından oluşur.Neden oluşursa oluşsun çok sert ve keskin ,kuvvetli olmalıdır.
2-Duruşlar
Taekwondoda duruş ve pozisyonlar aynı bir evin temeli gibidir.Temel zayıfsa üzeri ne kadar süslü olursa olsun zayıf bir ev inşa ediyorsunuz demektir. Taekwondoda da duruş ve pozisyon zayıfsa tüm hareketler zayıf ve kötüdür.Eğer duruşunuz kuvvetli ise taekwondonuzda iyi bir temele oturmuş demektir.Tıpkı temeli kuvvetli olan evin hiç yıkılmayacak sağlamlıkta olması gibi.Duruşunuzun alçak seviyede olması, ayakların dengeyi iyi ayarlaması ağırlığınızı vücudunuzun her tarafına dengeli yayabilmeniz çok Önemlidir.Duruş pozisyonunun ,gösterişinizi ve kalitenizi ortaya koyan en önemli faktördür.
3-Güç
Hareketleriniz çok kuvvetli ve etkili olmalıdır.Güçlü tekmeler, yumruklar ve bloklar şarttır. Unutmayın çok güçlü bir aşağı seviye yumruk, zayıf bir yukarı seviye yumruktan daha etkili sayılır.Gücünüzü kısa bir süreliğine olsa da asla kaybetmeyiniz.
4-Denge
Teknikler süresince sendelemek bilinen en büyük hatadır.Tekniklerde dengenizi kaybedeceğinizi aklınıza dahi getirmeyin.Hele ileri teknikler uygularken denge kaybedilmesi çok risklidir.Bu nedenle denge çalışmasını sürekli yapınız ve devalı olarak kendinizi kontrol etmesini öğreniniz.
5-Hız
Bazı temel, geleneksel formlar çarpmadan çarpmaya fazla hız gerektirmezler.Bununla birlikte taekwondoda basit bir formda, tek bir tekme veya tek bir yumrukta bile bir hız gereksinimi olur. Daha ileri tekniklerde kombine hareketlerde ise hız başlı başına önem ve değer taşır. Ancak hız başlı başına bir özellik değildir. Duruşunuz ,temel tekniğiniz ,konsantrasyonunuz iyi değilse hızınızda iyi değildir. Yani ne kadar hızlı olursanız olun ,hareketin tekniğini bilmiyorsanız hızlı ve çabuk olamazsınız. Taekwondoda hız demek 100 metreyi 9 snnin altında koşmak değildir. Bu nedenle önce
6-Sert ve her an her şeye hazır bir görüntü içinde olmak
Taekwondo çalışmaları yaparken veya formları çizerken hatırlayın haran için bir hayali rakibe karşı hareketler yapıyorsunuz. Bu nedenle asla gerek poomseleri çizerken gerekse müsabakada yüzünüzde bir anlamsız ifade veya gülüş olmamalı. Her zaman sert bakışlı ve her olaya hazır bir ifade tarzınızı korumalısınız. Sağa sola değil her zaman rakibin gözlerine etkili bakmalısınız. Yüz ifadeniz her zaman sert, kazanmaya azimin ve dönüşmekten kaçmayacak bir tarzda olmalı ve bunu rakibe kabul ettirmelisiniz.
maç içinde sesli olunuz bağırınız çağırınız enerji ve isteğinizi dışarıya vurunuz. Sessiz ve sakin konumdaki tutumunuz maç veya poomse tekniklerinizde etkiler.
7-Yapmak istediğiniz tekniğe odaklanma ve konsantrasyon
Tekniğinizi doğru yapmak istiyorsanız tekniğe odaklanmalı ve konsantrasyonunuz ve o anki motivasyonunuz çok iyi bulunmalıdır. Eğer bir sporcunun gözleri sağa sola bakmaya başlar ve rakipte odaklanmada yapacağı tekniklerde asla konsantrasyona ulaşamaz. Bu nedenle gerek poomse gerekse müsabakalarda tek noktada odaklanın .Müsabakada bu rakibin gözleri olmalıdır. Asla konsantrasyonunu bozmayınız. Seyirci ve tribünden gelen komutlardan etkilenmeyiniz.
8-Esneklik
Mükemmel bir esnekliğe ulaşınız. Esnekliğiniz mükemmelse. Zor ve hayali hareketleri bile mükemmel yapabilirsiniz. Boş zamanlarınızda jimnastik hareketlerine çalışınız. Taekwondoda kendi kendinize hayali teknikler bularak çalışınız ve geliştiriniz. Mükemmel esneklik size güven duygusunu arttırır ve vücudun zor tekniklere adaptasyonunu kolaylaştırır.
9-Zor teknikler
Zor ve güç tekniklere devamlı çalışınız. Müsabakada kullanma şansı az bile olsa bu tekniklere yönelik veriniz ve sık çalışınız Zor teknikleri çalışmak ve başarmak kolay olanlarını daha rahat yapmak için size güven verir. Unutmayın yakın zamanda(2003) taekwondoda puanlama sistemi değişecektir. Zor teknikler fazla puan getireceğinden avantaj bu teknikleri iyi bilenlerde olacaktır.
10-  Çalışma partneri
Çok iyi çalışma arkadaşınız olmalıdır. Her zaman iyi ve teknik sporcularla çalışın. İyi olanı görmek ve taklit etmek ,iyi olmaya giden ilk yoldur. Taekwondo ferdi bir spor olmasına rağmen asla ferdi çalışmakla başarılamayan bir spor dalıdır. İyi bir antrenör ve çalışma partneri başarının en büyük anahtarıdır.

 

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST