Tarih Fışkırdı sanıyorduk meğer…

KALEM Farkıyla...

Tarih Fışkırdı sanıyorduk meğer…

Tarihler 2017 yılının Haziran ayını gösteriyordu. Gazetelere gelen telefonlar üzerine gazeteciler Çarşı Caddesi’nde yapılan kazı alanına koştu. İddiaya göre, İş Bankası, karşısı, Akbank bitişiğinde yapılan kazıdan tarih fışkırmıştı. Bugün gelinen noktada şok üstüne şok yaşandı ve her şey bitti.

Haberler dönmeye başladığında olaya Kültür Bakanlığı el koydu ve burada aylar süren kazı çalışması yaptı. Ortaya pek çok temel çıktı; hatta bazı şekilli taşlar da görüldü.
HYS-Köroğlu Firması burada bir AVM yapmak istiyordu. Bunun için kazı yapılmış ve hemen inşaata başlamak istiyordu ama temelden “tarih fışkırdı” haberleri üzerine inşaat durdu.
Kazı çalışması, envanter düzenlemesi, inceleme derken 2017 yılı bitti. İşin suyu da kaçtı. Mülk sahibi ve AVM inşaatı yapmak isteyen firma umudunu kesti kesecek noktasına geldi. Çünkü kazılar titizlikle yapılıyordu ve aylar sürmüştü.

KİRACILAR ZORLA ÇIKARILMIŞTI
Şimdi kaseti biraz başa saralım. Buradaki kiracılar mülkün sahibi Erdoğan Altınsay’ın ısrarına rağmen çıkmak istemiyordu. Bu nedenle dükkanların elektrikleri kesildi. Sıkıntılar yaşandı. Mesele polise kadar yansıdı. Bir anlamda mülk sahibi-kiracı nedeniyle çarşı karışmıştı. Devreye Belediye Başkanı Ülgür Gökhan girdi ve kiracılar taşırmayı kabul etti.
Ne yaşandıysa kiracıların taşınıp, kazı startı verilmesinden sonra yaşandı.

HYS_KÖROĞLU KURUCUSU TUTUKLANIYOR
2018 yılı Çarşı Caddesinin en kıymetli noktasına AVM yapacak olan HYS-Köroğlu firması için şanssız başladı denilebilir. FETÖ-PDY soruşturma kapsamında ilgili firmanın kurucusu Yunus Köroğlu örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle 16 Şubat 2018’de tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ardından da 24 Şubat tarihinde HYS-Köroğlu şirketine kayyum atandı.
Bandırma merkezli HYS-Köroğlu şirketinin 2’si Çanakkale’de olmak üzere Balıkesir, Bursa ve Bandırmada toplam 10 mağazası bulunuyor.

ÇALIŞANLAR DAVUL ZURNA İLE KUTLAMA YAPTI
Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi Yunus Köroğlu’nu Kasım 2018’de adli kontrol şartı ile salıverdi ancak hakkındaki suçlamalar oldukça ağırdı. İddiaya göre ilçede örgütün yapılanmasında aktif olarak çalıştığı, eğitim kurumlarına mali destek sağladığı, örgüt imamlarıyla telefon görüşmesi yapmış. Köroğlu’nun mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla salıverildiği haberi üzerine Çanakkale’deki mağaza çalışanları davul zurna ile kutlama yapmıştı. (Bu kutlama haberini Sözcü Gazetesi internet sitesinde bu görüntülerle vermişti) Bandırma Gazete ve internet sitelerinde, örgüt üyeliğinden yargılanan Yunus Köroğlu, 15 Temmuz’da vatandaşa yüzlerce bayrak dağıtmış, demokrasi nöbeti tutmuş.

TARİH FIŞKIRMAMIŞ, YALANMIŞ
Bugün gelinen noktada AVM yapacak şirkete kayyum atandığı ve kurucusunun FETÖ’den yargılandığı gerçeği ile karşı karşıya kalan mülk sahibi Erdoğan Altınsay’ın ne yapacağı bilinmiyor ama arazi üzerinden tarih fışkırmadığını biliyoruz. Çünkü, o temeller tarih değil, konut temeliymiş. Bir yatırımcı gelip burada imar durumuna göre çalışma yapabilecek. Bakalım, lanetli gibi duran bu arazi üzerinde biri çıkıp yatırım yapacak mı?

KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ NE DİECEK ?
İşte bu sorunun yanıtını almak için önce Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz’a ulaşmak gerekiyordu. Aradık, not bıraktık. Son durumu öğrenmek istedik. Müdür Dokuz, çok yoğun bir bürokrat. Geri dönüş yapmak için 2 hafta beklemek gerekiyordu, bekledik. Kimseden ses seda çıkmadı. Gazeteci olarak şunu söyleyebiliriz, Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan’a, Vali Orhan Tavlı’ya ulaşmak daha kolay.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST