Tıp Bayramı kutlandı

KALEM Farkıyla...

Tıp Bayramı kutlandı

Tıp Bayramı kutlandı

14 Mart Tıp Bayramı ÇOMÜ Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda yapılan programla kutlandı.

14 Mart Tıp Bayramı dün ÇOMÜ Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda düzenlenen program ile kutlandı. Programa; ÇOMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Demir, Çanakkale Tabip Odası Başkanı Eftal Yıldırım ve çok sayıda davetli katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından ÇOMÜ Müzik bölümü öğrencileri müzik dinletisi gerçekleştirdi. Dinleti sonrası ÇOMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Demir 14 Mart’ın her ne kadar Tıp Bayramı olarak ifade edilse de aslında tüm ülkenin bayramı olduğunun altını çizere şunları söyledi, “. 14 Mart bir direnişin adıdır. 14 Mart kurtuluş zaferimizin bir adıdır. O nedenle 14 Mart’a sahip çıkmak, 14 Mart’ı dile getirmek organizasyonlar yapmak sadece Tabipler Odasının, tıp fakültelerinin ve sağlık il müdürlüklerinin ukdesinde bir durum arz etmez. Bu 14 Mart’a tüm millet olarak sahip çıkmak gerekir. 14 Mart 1827 ülkemiz için modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Bundan tam 101 yıl önce 14 Mart 1919’da İstanbul’un işgal edildiği ilk günlerde yabancı işgal kuvvetlerine karşı bir direnişin adıdır 14 Mart. Başını Hikmet Boran’ın çektiği, tüm tıp öğrencilerinin destek olduğu bir harekettir 14 Mart. İlk defa 1919’da 14 Mart’ta kutlandı. 1976’dan bu yana tıp alanında çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı bilime katkılarının ödüllendirildiği ve tüm haftaya yayılan birçok etkinliğin yapıldığı bir hafta olarak da resmen belirlendi. İnsana hizmet Hakka hizmettir. Bu mantıkla hizmetlerin en büyüğü de insan sağlığına hizmettir. Görevini layıkıyla yapanları huzurunuzda saygıyla selamlıyorum. Bu kutsal görevde yılmadan, azim ve şefkat ile çalışan tüm sağlık çalışanlarına minnet ve şükranlarımı sunuyorum”
Program Akademik teşvik puanı birincilerine plaket takdiminin ardından sonra erdi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST