Troia Festivali sponsora bağlı (VİDEO)

KALEM Farkıyla...

Troia Festivali sponsora bağlı (VİDEO)

Troia Festivali sponsora bağlı (VİDEO)

Ekonomik krizden dolayı iptal edildiği açıklanan 56’ıncı Troia Festivali yeniden gündeme geldi. Dün Belediye Meclis Salonu’nda STK temsilcileri, belediye meclis grubunda üyesi bulunan partilerin grup başkanları ve belediye başkan yardımcılarıyla bir araya gelen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuyu masaya yatırdı. Toplantı sonucunda, festivalin, sponsor bulunması halinde Eylül ayında yapılmasına karar verildi.

56. Uluslararası Troia Festivali hakkında STK temsilcileri ile yapılan toplantı sonuçları basınla paylaşılıyor.#Çanakkale #UluslararasıTroiaFestivali

Çanakkale Belediyesi paylaştı: 17 Temmuz 2019 Çarşamba

Ağustos ayında gerçekleştirilmesi planlanan 56’ıncı Troia Festivali ekonomik nedenlerden dolayı iptal edilmişti. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yaklaşık 1.5 milyon TL bütçe ile gerçekleşen festivalin iptal gerekçesi olarak belediyenin gelirlerindeki düşüşü göstermişti. Kamuoyundan gelen tepkiler ve çeşitli çevrelerden gelen destek sözleri neticesinde Troia Festivali konusu yeniden masaya yatırıldı. Başkan Gökhan, dün Belediye Meclis Salonu’nda STK temsilcileri, belediye meclis grubunda üyesi bulunan partilerin grup başkanları ve belediye başkan yardımcılarıyla bir araya gelerek konuyu değerlendirdi. Toplantı sonucunda, festivalin, sponsor bulunması halinde Eylül ayında yapılmasına karar verildi. Önümüzdeki yıllarda da festivalin sponsor desteğiyle yapılmasına karar alındı. Toplantının ardından basın mensuplarının karşısına çıkan Başkan Gökhan şu açıklamada bulundu; “Ülgür Gökhan yaptığı açıklamada; ” 56.Troia Festivalini biliyorsunuz belediyemizin kaynak sıkıntısı nedeni ile yapmama kararı almıştık. Bu kararın değerlendirilmesi noktasında ilgililer ile bir araya geldik. Çünkü festival sadece bizi değil ama esnafı ve turizmcileri de etkileyen bir etkinlik. Daha önce mecliste de konuşmuştuk; bu yılki festivali ekonomik sıkıntılar nedeniyle yapamayacağımız, belediye bütçesi gelir kaynaklarının çok ciddi bir şekilde düştüğünü belirtmiştim. Vatandaşların belediyeye olan borçlarını ödeme konusundaki sıkıntılar, İller Bankasından belediyelere gelen payların düşmüş olması dolayısıyla bu festivalin bütçesini karşılayamayacağımız gerekçesiyle yapmama kararı vermiştik. Fakat daha sonra Ankara ziyaretimizde AK Partili Çanakkale Milletvekilimiz sayın Bülent Turan, festivalin bir biçimde Özel İdare’nin, GESTAŞ’ın ve diğer kurumların sponsorluğuyla olabileceğini, yapılması gerektiğini söyledi. Bende olumlu bularak incelememiz gerektiğini, olabiliyorsa yapalım demiştim. Bugün bu konularda toplantı organize ettik. Nasıl yapabiliriz, nasıl olacak diyerek görüş alış verişinde bulunduk.”

“Çalışma yapılması kararı çıktı”

Başkan Gökhan konuşmasının devamında şunları söyledi; “Festivalin tarihi konusunda daha ileri bir tarihte yapılması konusunda bir fikir ortaya çıktı. 10-16 Ağustos tarihlerinde değil ama Eylül ayı içerisinde; 10 Eylül’e kadar olan süreçte yapılmasının daha uygun olacağı konusunda bir düşünce oldu. Bu toplantıda asıl ortaya çıkan ise başka bir şey oldu. Bu festivalin ve sponsorluk konularının yeniden değerlendirilmesi için bir çalışma yapılması kararı çıktı. Yani festivali sadece belediyenin planladığı ve yaptığı bir festival değil; aynı zamanda komitenin veya vakıf gibi bir oluşumun üstlendiği ama belediyenin de içerisinde olduğu bir yapı oluşturulması kararı çıktı. Tabi burada amaç sürdürülebilir olması da önemli, sonraki senelerde de bir şekilde yapılabilmesini kimse garanti edemez. Festival için güçlü sponsorluklar sağlanabilir ve daha kurumsal bir hale gelebilirse; bunun daha iyi olacağı konusunda bir görüş ortaya çıktı. Bu konuda üniversitenin ilgili bölümleri ve turizmcilerden oluşan ve ilgili STK’lardan oluşan bir komisyon kurup çalışmayı yapacağız. Tabi bu çalışmalarımız sonraki yıllar için olacak. Bu yıl festivalin yapılması konusunda ise bir arayışımız olmaya devam edecek. Ne yapabiliriz? Hiç yapmamış olmaktansa daha sembolik bir şey yapabilir miyiz? Şeklinde bir arayışımız, çalışmamız olacak.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST