Turizm Haftası törenle başladı

KALEM Farkıyla...

Turizm Haftası törenle başladı

Turizm Haftası törenle başladı

Türkiye’de her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında çeşitli programlarla kutlanan Turizm Haftası, Çanakkale’de Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başladı. 43’üncü Turizm Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam edecek.

Ülkedeki iç turizme dikkat çekmek ve turizmin önemini aktarmak amacıyla her yıl aynı tarihte kutlanan Turizm Haftası, dün saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bırakma töreniyle başladı. Bu sene 43’üncüsü düzenlenen kutlamaya İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Çanakkale-Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan, Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı (ÇARO) Cihan Müşterioğlu, turizm paydaşları, oda başkanları ve öğrenciler katıldı.

Yapılan konuşmaların ardından Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’na protokol ve öğrenciler tarafından kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda yabancı öğrenciler tarafından folklor gösterisi yapıldı. Etkinlikler, hafta boyunca devam edecek.

Dokuz: “Troia Yılı bereketli geldi”

Meydanda düzenlenen programda konuşan İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz şunları söyledi; “Gururla ifade ediyorum ki nüfusumuzla, coğrafi büyüklüğümüzle kıyaslanmayacak bir kültürel, tarihsel, mitolojik ve turistik öneme sahip bir ilimiz var. 2018 Troia Yılı bereketli geldi. İstatistikî değerler anlamında 2017 yılının 01 Ocak-31 Mart 2017 tarihlerini kapsayan ilk 3 ayında, 46.248 kişinin geldiği Troia örenyerini, 2018 yılında ise aynı tarihlerde 90. 208 kişi ziyaret etti. 2018 yılının Troia Yılı ilan edilmesi ve Anadolu’nun kadim değeri Troia’yı dünya ile buluşturacak olan Troia Müzesinin açılması ile birlikte ziyaretçi rakamlarında daha da artış bekleniyor. Yerli ve yabancı ziyaretçileri bu kente ve tabi ki turizme bağımlı hale getirebilecek potansiyele sahibiz.”

Çelik: “Daha fazla çalışmamız gerekiyor”

TÜRSAB Çanakkale-Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Çelik ise yaptığı konuşmada; “Bundan sonra altyapısıyla bütün eksikleri tamamlanan şehrimizin, bölgemizin daha fazla tanıtılması için daha fazla tanıtmak için tüm turizm aktörlerinin var gücüyle çalışarak daha fazla emek göstermek gerekiyor. Ve bizden sonra gelenlere Çanakkale bölgesinin çok önemli bir turizm destinasyonu haline geldiğini ispatlaması gerekiyor. Biz hep birlikte bir vizyona imza attık ki biliyorsunuz 2019 yılı Göbeklitepe yılı ilan edildi. Bu konuyla ilgili en önemli örnek 2018 Yılının Troya yılı olmasıdır. Bu Çanakkale şehrinin başarı. Dolayısıyla bu vizyonun bu çalışmaların bu standartın ilerleyerek devam ettirilmesi gerekir. Hepimize çok önemli görevler düşüyor. Bu zamana kadar ki çalışmalarımızı ikiye katlayıp daha fazla çalışmamız gerekiyor” dedi.

Aydeğer: “Dokumuzu karakterimizi korumamız gerekiyor”

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer ise konuşmasında, “Bugün turizmden bahsediyorsak aslında bunu destekleyen tarımdan bahsediyoruz. Bunu destekleyen kültürden kimyadan bahsediyoruz. Bugün turizmle ilgili bir şeyden bahsediyorsak buradan Türkiye ile ilgili ya da bölgelerimizle ilgili konuların başında sürdürülebilirlik geliyor. Çağımız çok hızlı gelişiyor. Toplumumuz çok hızlı gelişiyor. Ama burada var olan dokumuzu karakterimizi korumamız gerekiyor. Bu da önümüzdeki süreç içerisinde hepimizin odaklanması gereken en önemli konuların başında yer alıyor. Çünkü artık insanlarımız, turistlerimiz farklılığa, özgünlüğe önem veriyor. Bu çerçevede de bizler turizm yatırımcıları ve paydaşları olarak daha çok önem göstermemiz gerektiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Müşterioğlu: “Tüm gayreti sarf etmeye devam edeceğiz”

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu Meydan’da yaptığı konuşmada; “Başladığımız kurulduğumuz günlerden bu yana yılmadan bölgemize ülkemize gerek yurtiçinde gerek yurtdışından gelen tüm ziyaretçileri tanıtmaya ve bölgemizin değerlerini onların gönüllerinde yer edinircesine taht kurması için çalışıyoruz. Çanakkale’ye gelen tüm ziyaretçiler günübirlikler etkinliklerle buraya geliyorlar. Bölgemizde gizli kalmış olan değerleri tanıtmak için, mümkünse daha rahat konaklamaları için elimizden gelen tüm gayreti sarf etmeye devam edeceğiz. Çanakkale şehitliklerimiz gibi, Truva, Assos, Gökçeada gibi birçok noktayı da ve gelecekte gezilere açılacak olan Parion Antik Kenti gelecekte gezilere açılacak” dedi.

Balkan: “İstihdam sağlayan bir noktaya geldi”

Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan törende gerçekleştirdiği konuşmada; “Çanakkale turizmi her geçen gün daha ileriye giden daha çok istihdam sağlayan bir noktaya geldi. Birlik beraberlik içinde bu süreçte de tekrar Çanakkale turizminin çok daha yukarılara çıkartma azmimiz ve gücümüz var. Hepinize teşekkür ediyorum. Tekrar turizm haftanızı kutluyorum” dedi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST