KALEM Farkıyla...

Ulaşım

Ulaşım

Şu Gelibolu’da ki gemi kuyruğu sorununa bir türlü çözüm bulunamıyor. Ana yola kadar sarkan, hatta ana yol üzerinde bile kilometreyi bulan kuyruk ile sürücüleri de vatandaşı da çileden çıkaran gemi kuyruğu. Çözüm basit ve sorun yıllardır artan bir büyüme ile ortada olmasına rağmen halen atılan bir adım yok ortada. Bir yeni iskele yapacaklar da sorunu çözecekler sözüm ona, hadi canım sizde, o iskele beş yıl önce yapılmalıydı.

Sorunlar elbette ki her yerleşim yerinde olur ve hatta zaman içerisinde farklılık göstererek çeşitlenebilir. O yerleşim yerinde ki zaman içinde olan yapılar, yollar, insan yoğunluğunda ki değişim her zaman çeşitli çözüm bekleyen meseleleri yaratır. Bu yüzden o yerleşim yerinde devletin mülki amiri ve vatandaşın oyu ile seçilmiş bir belediye başkanı bulunur. Meclis üyeleri ve belediye başkanı, devletin mülki amiri ile birlikte uyum içerisinde sorumlu oldukları yerleşim yeri ile ilgilenerek çözüm üretmeye çalışırlar. İyi de; Gelibolu’da niçin yıllardır bu şekilde yürümüyor işler? Vatandaşa yazık değil mi?

Bir müddet dendi ki; “köprü yapılıyor, yeni ve büyük bir iskele yapmaya ne gerek var”. İyi düşündünüz beyler, afferim size! Bakın bakalım köprü daha bitmemişken vatandaş nasıl eziyet çekiyor. Hem, o kadar pahalı bir köprüyü herkes kullanmak ister mi bakalım. Topçular-Eskihisar hattı, Osman Gazi Köprüsü yapılınca kullanılmaz hale mi geldi? Hayır, hala eski yoğunluğunda çalışıyor.
Vatandaşa hizmet etmek seçilmiş ve atanmışların görevidir. Vatandaş devleti bu anlarda yanında görmek ister. Devletin sağladığı imkanlar vatandaşın yaşamını kolaylaştırdıkça vatandaşın devletine karşı olan güveni artar. Karşılıklı güven endeksi yükseldikçe yaşam kalitesi de o oranda yükselir ve mutlu insan yapısına ulaşır toplum.

Çanakkale’nin ulaşımda sınıfta kaldığı muhakkak. Özellikle yaz aylarında, Kuzey ve Kuzey Batı Marmara’da yaşayanlar tatil tercihlerini Ege sahillerinden yana kullandıklarında kentimiz o vatandaşlarımız için geçiş güzergahı olmakta. Durum böyle olunca da Gelibolu-Çardak, Gelibolu –Lapseki, Eceabat-Çanakkale, Kilitbahir-Çanakkale gemi hatlarına büyük bir yüklenme oluyor. Elbette, bir boğaz köprüsü ihtiyaç ve yapımının tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz ama bu yapım aşamasında geçen süreç vatandaşa gün geçtikçe çile olmakta. Bunun için de çözüm üretmek yöneticiler düşmekte ama yöneticilerin hiç de başarılı işler yaptığına şahit olmadım.

Yazının başından beri gelip geçenlerin sorunlarını yazıyorum, iyi de ya yerleşik yaşayanlar. Bu trafik keşmekeşinde yaşamak ne kadar cazip olabilir ki? En büyük sorun Gelibolu ve Kilitbahir’de. İki yerleşim yerinde de yollar yetersiz olduğundan, yerleşik halk araçları ile hareket kabiliyeti bulamamakta. Ulaşım bazı bölgelerde kontak kapatma seviyesine gelmekte ki bu durum kabul edilebilir değil.
Acilen çözüm bekleyen Çanakkale’nin ulaşım sorununa el atacak yöneticiler gerekmekte. Yeni yapılan yerel seçimler sonrası hizmet için oy alarak halkın görevlendirdiği yöneticilerin bu bilinç ve sorumlulukla hareket etmeleri şart. Benden söylemesi.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST