KALEM Farkıyla...

Uzaklık

Uzaklık

Türk Dil Kurumu iki nokta arasındaki uzunluk, yol olarak tanımlar bu kelimenin anlamını.
Bu haliyle bakıldığında ölçülebilir bir kavram olarak karşımıza çıkar. Uzaklık kelimesi ve içerdiği anlam.
“Yol” kelimesinden çıkarak yolcu ve yolculuk kelimelerini türetir isek buradan mümkün olan bir başka sonuca ulaşırız ki, bu da bizi kavuşmak, yan yana gelmek ya da hemhal olmak için yapılan eylem ve eylemci anlamına taşır.
Tabii bütün bu yukarıda yazdığımız şeyler insanın içinde yaşadığı somut dünya ile alakalıdır.
İçinde yaşattığı soyut dünyaya geldiğinde bütün bu kelime ve içerdiği anlamların buza yazılmış yazı misali eriyip bir su damlasına dönüştüğünü, sonrasında buharlaşıp gittiğini söyleyebiliriz.
Yanı başında otururken gözlerinin içine baktığımızda dilimizin ucuna gelip de söyleyemediğimiz kelimeler, inandığımız doğruları bilmediğini dahi bilmeyen birisine anlatma çırpınışlarımız ve arada bir türlü kapanmayan mesafeler hangi ölçü birimiyle anlatılabilir sizce.
Felsefinin o gizemli dünyasına doğru dümen kırmış bir kaşif ve gezgin bir sofist ile inanç ve manevi dünyanın huzuruna yelken açmış bir evliya arasındaki mesafeyi hanginiz ölçebilir.
Herkesin kendi varoluşsal doğrusu ile kimse için değişmeyen gerçek arasındaki mesafe kaç km’dir sizce.
A yönünden B yönüne doğru ilerleyen bir araç ile B yönünden A yönüne ilerleyen bir başka araç arasındaki yan yana gelme sorusu matematiğin o rakamsal dünyası içerisinde bir çözüm bulsa da insanın içindeki o derin ve rutubetli mahzene ulaşmaya bazen bir ömür bile yetmiyor.

Düşünceleriniz...

Alper Yancar

Alper Yancar

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST