Yaşlılar daha çok sosyal medya kullanıyor!

KALEM Farkıyla...

Yaşlılar daha çok sosyal medya kullanıyor!

Yaşlılar daha çok sosyal medya kullanıyor!

Yapılan çalışmalar ve Facebook yaratıcıları, sosyal medyanın giderek etkisinin yitirdiğini belirtiyor.
Sosyal medya günlük yaşamın her yerde bir parçası haline geldi. Bazı tahminlere göre telefonları günde 80 kez yani 12 dakikada bir kontrol ediyoruz ve bunun büyük bir kısmı Facebook, Instagram, Snapchat ve diğer sosyal medya sitelerinden oluşuyor. Birçok kişi çevrimiçi olarak daha fazla zaman geçirir. Telefonunuzu kontrol etmediğinizde, kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Sosyal medya artık kültürümüzün, sinemalarımızın bir parçası haline geldi. İnsanlar sosyal medya aracılığıyla iş kazanıyor ve işini kaybediyor. Hatta bazıları seçimleri kazanıyor ve gündemlerini yönlendirmek için sosyal medyayı kullanıyor.
Sosyal medyanın hayatımızdaki en önemli yerini göz önüne alarak, altın çağının sona erdiğini hayal edebilir miyiz?
Görünüşe göre Facebook çalışanları bu konuda hemfikir. Eski Facebook yöneticisi Chamath Palihapitiya geçtiğimiz günlerde CNN’e Donald Trump’ın, Rusya’nın Facebook dezenformasyon kampanyasının yardımı ile nasıl başkan olarak seçildiğini anlattı. Ve suçluluk duyduğunu söyledi.
“Kendimi suçlu hissediyor muyum? Kesinlikle suçluluk duyuyorum ” diyen Palihapitiya, “Hiç kimse bu kadar büyük bir manipülasyon işlemine sahip olabileceğimizi düşünmedi. Bu şirketleri yöneten insanların tepkisini görebilirsiniz. Bunun mümkün olduğunu asla düşünmediler. ”
Facebook yörüngesinde ne olduğuna çok dikkat eden bir başka kişi de Sean Parker. Silikon Vadisi girişimcisi, başkanının yanı sıra şirkette de bir yatırımcı oldu. Facebook’un zihinlerimizi olumsuz yönde etkilediğini düşünüyor.
Parker Axios ile yaptığı röportajda; “Gerçekten toplumla olan ilişkinizi değiştiriyor. Muhtemelen verimliliği tuhaf şekillerde engelliyor. Tanrı bilir çocuklarımızın beynine ne yaptı. Bazı potansiyel cevaplarımız var. Her şeyden önce, sosyal medya kullanımı bir bağımlılık haline gelebilir. Kişisel yaşamlarını, kaçışçılığını ve ruh hali değişikliklerini ihmal etmelerine neden olabilir” diyor.
Missouri Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir 2015 araştırması, Facebook’un düzenli kullanımının depresyon semptomlarına yol açabileceğini, genç yetişkinlerin yaptığı bir çalışmada ise Facebook’un kendilerini daha az iyi hissetmelerini sağlayarak yaşam doyumunu azalttığını tespit etti. Facebook, sunduğu iddia edilen sosyal müdahaleyi sağlamak yerine, aslında tecrit ve diğer olumsuz psikolojik etkilere yol açabiliyor.
İngiltere’deki son bir araştırma, katılan 1.500 Facebook ve Twitter kullanıcısının,% 62’sinin yetersizlik hissine sahip olduğunu ve% 60’ının kendilerini diğer sosyal medya kullanıcılarıyla karşılaştırdıktan sonra onları kıskandığını ortaya koyuyor.
Araştırmada ortaya çıkan fikir birliği sonrası gençler, facebooktan ayrılmaya başladı. Birincisi, gençler önce Snapchat ve Instagram’a geçtiler. Facebook’ta hala iki milyardan fazla aktif kullanıcı var. Öte yandan, MySpace’i hatırlıyor musunuz? Evet resmi kayıtlar gösteriyor ki 50 ve 60 yaş altı kişiler, facebooku terk ediyor. İnstagram daha popüler. Ama onunda zamanı giderek tükeniyor. Her an yeni bir arayışın olduğu zaman dilimi içerisinde, insanlar artık daha fazla aktif olmak için sosyal medyalardan vaz geçiyor. Bunu yeni nesil gençliği diyebiliriz. Onlar bilgisayar ve sosyal medyanın gücüne eriştiler ve doyumuna ulaştılar. Artık gerçek hayatın içinde yer olmayı seçiyorlar. Araştırmalar yine gösteriyor ki İnstagram’a geçen neslin yaş ortalaması ise 28 ve 30 arası. Evet, başka bir deyişle yaş ortalaması arttıkça sosyal medyayı daha çok kullanıyoruz.
Facebook ve diğer sosyal medya ağları artık bizimle olmadığında, başka bir şeyin yerini alacağından emin olabilirsiniz. Umarım gerçekten daha sosyal olmamız için bu yollardan geçebiliriz.

Düşünceleriniz...

Şebnem Özer

Şebnem Özer

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST