Yolun Sonu Görünüyor

KALEM Farkıyla...

Yolun Sonu Görünüyor

Yolun Sonu Görünüyor

Veeee, yolun sonu görünüyor…
Yine Devlet BAHÇELİ ve yine tarihi bir hamle. BAHÇELİ bugünün İyi Partili’si ama eski dava arkadaşı olanlara seslendi ve özetle, “pişmanlığınızı kanıtlayıp yuvanıza dönün” dedi. “Size kapılarımız ardına kadar açık” dedi.
Yani BAHÇELİ, Millet ittifakında “yolun sonunu” gördü. Yeni bir hamle ile Millet ittifakını kurtarmanın peşine düştü. Eğer, yine de başarılı olamazsa, gidilen yolun kesin sonucu olan erken seçim için de iyi bir yatırım hazırlığı içerisinde bu sözü ile aynı zamanda. Yani bir taşla iki kuş. Aslında bizler BAHÇELİ’nin attığı taşa kuşun değmesine alışkınız. Yani bu kez de BAHÇELİ bir koyup iki alacağa benziyor. İyi Partiden kopmalar olur mu? Olur tabi ki… Bir kurultay yaşayacak İyi Parti ve her zaman parti genel kurulları sonrası küskünler gurubu oluşur. O küskünlerin ilk yapacakları iş kendilerine açılan bir kapı aramak olur. İşte, MHP kapıları İyi Parti küskünlerine ardına kadar açıldı. Yani zamanlaması çok yerinde bir hamle.
Neresinden bakarsanız bakın, Devlet BAHÇELİ’nin bu politik hamlesi akıl dolu, gelecek için yapılmış zeka fışkıran bir hamle. Siyaseti nasıl yapacağını iyi bilen lider Devlet BAHÇELİ bir kez daha ülke siyasetine ayar veriyor. Yeri belli, Ak Partinin yanında gibi görünse de O’nun için siyaset her zaman engelleri aşmak demek. Devlet BAHÇELİ, bu gün aşması gereken engelleri Ak Parti birlikteliği ile geçerken, yarın oluşabilecek yeni bir siyasi şekillenmede yeri CHP’nin yanı bile olabilir. Düne bakıp, bu günü örnek alıp, yarına şekil verilebilir Devlet BAHÇELİ’nin siyaset anlayışı için.
2002 yılında hükümetin yıkılması ve seçime gidilmesi hamlesinin mimarı olan Devlet BAHÇELİ aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Başkanlık Sisteminin de mimarı olarak Türk siyasi tarihine damgasını vurmuştu. Şimdi de İyi Partiyi bölerek önemli bir adım atmayı hedefliyor. Hani şarkı sözlerinde ki gibi;
Bu devran böyle sürüp gitmez ki,
Sen de solacaksın günün birinde…
Ak Partinin ülke siyasetinde artık ne misyonu ne de vizyonu kalmadı. Ekonomik çöküntüye duyarsızlık, çevre katliamları ve sonrasında sağlanan rantlar, dış dünyada siyasi itibarsızlık, önlenemeyen ve sürekli artarak devam eden terör, Suriyelilere sağlanan imtiyazlar, halkın sağlığının hiçe sayıldığı onlarca sorun, “mış” gibi davranmalar… Tüm bunlar ve daha niceleri Ak Parti iktidarını halkın gözünde tamamen bitirdi. Bulunduğu mevkiiye layık olamayan vekillerin ipe sapa gelmez konuşmaları halkı çileden çıkardı. Artık yapılacak erken bir seçimde Ak Partinin meclis aritmetiğini günümüz koşullarında elde edemeyeceği kesin. Mevcut Cumhurbaşkanının karşısına çıkacak olan isim Ekrem İMAMOĞLU olursa, Muharrem İNCE’den daha büyük işlere imza atacağı da kesin…
Yani artık Ak Parti açısından işler kolay değil. İşte, Devlet BAHÇELİ bu hamlesi ile gelecek yatırımı da yapmış oluyor. Gözü zirvede değil elbet, bu ortada ama gözü her zaman zirveyi kontrol edebilmekte. Yeni oluşacak olan Türk siyasetinde yerini şimdiden almak istiyor çünkü zaten yeni oluşumu da kendisi hazırlayacak.
Düşünün ki ülkede son seçime on üç parti katılmıştı. Bunlar YSK’dan seçime katılma hakkı alan partiler. Çok daha fazla siyasi parti de seçime katılamadı ve bu siyasi partilerin birer lideri var. Hangisinden seçimler sonrasında siyasi hamle gördünüz? Hepsi kukla gibiler. Seçim zamanı ortaya çıkıp sonra uykuya dalıyorlar. Oysa ki, Devlet BAHÇELİ hepsine ders veriyor yaptıkları ile.
Hele hele, bir ana muhalefet lideri var ki! Evlere şenlik. Kemal KILIÇDAROĞLU komedisini bu ülke kolay kolay unutmaz. Kendisini lider zanneden ve siyaseti adeta bir oyun gibi gören bu zavallı lider tüm Mustafa Kemal ATATÜRK izcilerinin en büyük engeli olmaktan öte bir şey yapmıyor. Göreve gelir gelmez Tunceli’ye DERSİM diyerek ne olduğunu ortaya koymuş olan zat, partisi içinde ki neredeyse tüm ulusalcıları küstürerek siyasetin dışına itmeyi başardı ve partisi olan CHP tam bir Kürt milliyetçisi pozisyonuna büründü. Şimdi bu zat ve çevresindekiler mi ülke siyasetine şekil verecekler. Mümkün değil elbet ve zaten yapamıyorlar da.
Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama ortada olan bir şey var ki o da; Devlet BAHÇELİ bir kez daha siyasi sahnede…

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST