10 Ekim katliamında hayatını kaybedenler anıldı

KALEM Farkıyla...

10 Ekim katliamında hayatını kaybedenler anıldı

Ankara Tren Garı’nda yaşanan 10 Ekim patlamasında hayatını kaybedenlerle ile ilgili Çanakkale’deki sivil toplum kuruluşları yürüyüş gerçekleştirdi.

Çanakkale’deki sivil toplum kuruluşları 2015 yılında Ankara Garı’nda gerçekleşen patlama sonrası hayatını kaybedenleri andı. Golf Çay Bahçesinde toplanan grup kordon boyunca yürüyerek Morabbin Parkına geldi. Burada yapılan basın açıklamasında, “Bizler barışı sağlamak, barış için mücadele etmek için yola çıktık. Birlikte olmaktan, egemen güçlere karşı omuz omuza taleplerimize ve geleceğimize sahip çıkmak için bir araya geldi. Bizler; emek, barış ve demokrasi taleplerimizi miting alanında haykıracaktık. Halaylar ve şarkılar eşliğinde ne kadar güçlü olduğumuzu gösterecektik.Katliam izinli bir mitingde bakanlıklara ve meclise yakın bir mevkide yapıldı. 103 insan yaşamını yitirdi. 500’ü geçkin insan yaralandı. Yaralılar uzun zaman boyunca tedavi görmeye devam etti. Uzuv kayıpları, görme ve işitme kayıpları ve felç olan onlarca insan 3’üncü yılında hala tedavi görmekte. Ne ruhsal ne de fiziksel acılar dinmedi.Raporlarla ortaya daha net ortaya çıkan emniyetin saldırı istihbaratına sahip olmasına rağmen mahkemelerde neden tek bir kamu görevlisi bile yargılanmadı? Bu yargılanmanın önü kapatıldı? Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘Ankara’dan sonra oylarımız arttı’ sözleri ile ne kast ediyor? Katliama 3-5 puan artsın diye göz mü yumuldu? Geçtiğimiz ağustos ayında tutuklu sanıklar için dava sonuçlanmıştı” ifadelerine yer verildi.

ERCAN ADSIZ’I O SALDIRIDA KAYBETTİK
Açıklamanın devamında, “Birlikte yola çıktığımız Emek Partisi Çanakkale İl Başkanı Ercan Adsız’ı katliamda kaybettik. Onun nezdinde yaşamını yitiren güzel insanları bir kez daha anıyorum. Ercan yoldaş, partiye her zaman neşeyle gelir, iki elini birbirine vurarak ” gençler ne yapıyoruz şimdi ” diye heyecanla sorardı. Şimdi bizlerde her zaman heyecanla sormalıyız. Heyecanla ve birlikte tam onun söylediği gibi hareket etmeliyiz” denildi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST