12 Olymposlu tanrı anlatıldı

KALEM Farkıyla...

12 Olymposlu tanrı anlatıldı

12 Olymposlu tanrı anlatıldı

Manfred Osman Korfmann Kütüphanesinde düzenlenen söyleşide Homeros’un tanrılar dünyası, İlyada’da geçen tanrı ve tanrıçalar ile onların Troya Savaşı’ndaki etkileri anlatıldı.
Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen “12 Olymposlu Tanrı” konulu söyleşiye mitolojiye meraklı çok sayıda izleyici katıldı. Arkeolog akademisyen Dr. Öğr. Üyesi Veysel Torun, Yunan Mitolojisi’nde anlatılan, tanrıların doğuşu, Titanlar, Kronos’un babası ile mücadelesi, Zeus’un babası Kronos ile savaşı, Tanrı ve Tanrıçalar arasındaki ilişkiler, ölümsüz Tanrıların ölümlü insanlar ile arasındaki ilişkiler ve Troya Savaşı’na Tanrıların müdahalesi ve etkileri konularında sunum yaptı.
Torun, “12 Olympolsu Tanrı” adının nereden geldiği konusunda bilgi verirken, “Aslında Yunan Mitolojisinde 14 Tanrı ve Tanrıça var, ama bunlar “12 Olymposlu” diye biliniyor. Olympos’taki saraylarında oturdukları için 12 Olymposlu adı buradan geliyor. Olympos’un kralı Zeus kraliçesi de Hera. Aynı insanlar gibi yiyorlar, içiyorlar, eğleniyorlar, kavga ediyorlar, kıskançlıkları var, öfkeleri var, evleniyorlar, çocukları oluyor ama onların ölümlülerden tek farkları var onlar ölümsüz” ifadelerini kullandı. Söyleşi karşılıklı sohbet ile sona erdi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST