14 yaşında pırıl pırıl bir genç kız

KALEM Farkıyla...

14 yaşında pırıl pırıl bir genç kız

Anafartalar Spor Kulübü taekwondo sporcusu 14 yaşındaki İrem Dinç 5–7 Nisan tarihleri arasında Konya’da düzenlenen Okullar arası Taekwondo Şampiyonasında birinci olarak Çanakkale’yi gururlandırmıştı. Gazi Ortaokulunda 8’inci sınıfa giden İrem, sporunu gönülden yapan ve bunu hayatı boyunca devam ettirmek için çok çalışan pırıl pırıl bir genç kız. Sayamayacağı kadar çok madalyası olduğunu söyleyen İrem’in hedefi Milli Takıma girmek ve Dünya Şampiyonu olmak…

Babası sayesinde 9 yaşında taekwondo ile tanışan İrem Dinç, eğlenmek amacıyla başladığı bu yolda başarıları ile şimdiden adından söz ettirmeye başladı. 5 yıldır taekwondo yapan İrem,her gün antrenmanlarını aksatmadan yapıyor, beslenmesine dikkat ediyor, bu sırada okulundaki derslerini de ihmal etmiyor. Hem sporda hem de okulundaki derslerinde başarılı olan İrem kitap okumayı da çok seviyor. Kendinden emin, özgüveni yerinde ve en önemlisi ne istediğini bilen İrem’i gelin daha yakından tanıyalım…

Bize kendini tanıtır mısın İrem?

Aslen Trabzonluyum. Gazi Ortaokulunda okuyorum. 14 yaşımdayım. Bu spora başladığım zaman 9 yaşımdaydım. 5 yıldır yapıyorum. Hedeflerim arasında Milli Takıma girip sürekli olmak ve Dünya Şampiyonu olmak var.

Müsabakalara nasıl hazırlanıyorsun peki?

Her gün antrenman yapıyoruz. Hafta sonları çift idman. Sabah koşusu ve akşam antrenmanı oluyor. Türkiye Şampiyonaları genellikle yazın yapılıyor.

Taekwondo ile tanışman nasıl oldu?

Taekwondoya babamın arkadaşının çocuğu gidiyordu. Sonra arkadaşı ve babam arkadaşının çocuğunu izlemeye gitmişler. Babam daha sonra bana da tavsiye etti. Ben de çok istedim. Bu şekilde başladım. Başta çok eğlenceli bir işti sonra ciddileşmeye başladı. Türkiye Şampiyonalarına katıldım. İlk Türkiye Şampiyonasında Türkiye 3’ücüsü oldum. O zaman taekwondoya ilk başladığım seneydi. Sonraki iki sene de miniklerde ilk 8’e girdim ama ilk üç derecesi madalya alamadım. Şimdi Okullar Arası Türkiye Şampiyonalarında sürekli derece yapıyorum. Konya’da son yapılanOkullar Arası Şampiyonada da birinci oldum. Şimdi yazın gerçekleşecek şampiyonaya hazırlanıyorum. Henüz tarihi ve yeri belli olmadı. Küçükken taekwondoya başladığım zaman hobi olarak canım sıkıldığı zaman eğlenmek için geliyordum ama şu an bir meslek gibi bakıyorum. Bunda ilerlemek istiyorum ve çok keyif alıyorum.

Beslenmene dikkat ediyor musun? Özel hazırlanan bir yemek listen var mı?

Yediklerime çok dikkat ediyorum. Diyetisyene gidiyorum. Beslenme bizim için çok önemli. Kilo grubuna göre müsabakaya giriyoruz. Kilomuzu bir yıl boyunca korumak zorundayız. Şu an 37 kiloyum. Abur cubur asla yemiyorum. Ben zaten asitli içecekler de sevmiyorum.

Taekwondo aşkın derslerini aksatıyor mu? Genelde aileler çocuklarının spor yüzünden ders çalışmadığını söyler. Sende durum nedir?

Benim derlerim çok iyi. Sporum derslerimi aksatmıyor. Aksine spor yapınca mutlu oluyorum. Enerjimi attığım için eve dönünce ders çalışmak daha kolay oluyor. İnsanın vücudunda rahatlama oluyor. Antrenmana gelmeyince kendimi eksik gibi hissediyorum. Kitap okumayı çok seviyorum. Şu anda Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatan isimli kitabını okuyorum. Çok güzel bir kitap.

Ailen seni taekwondoya başlatırken bu kadar çok şampiyonluk elde edeceğini ön görmüşler midir sence?

Annem ve babam bence şampiyonluk kazanacağımı ummuyorlardı. Çünkü ben bile hiç beklemiyordum. Başladığımda eğlence için yapıyordum. Şampiyonluklar gelince insanın morali düzeliyor. ‘Ben bir dahaki şampiyonada da birinci olacağım’ diyorsun. Ailem de beni sürekli destekliyor. Yenilince bile beni motive ediyorlar. Çünkü daha iyisini yapabileceğime onlar da inanıyor. Yaşım biraz küçük olduğu için onlar da bana bir koç gibi yardım ediyorlar.

Bu spor sence sana neler kattı? Kendinde hangi artıları görüyorsun?

Bu sporun bana kattıkları; şampiyonluklar, başarı, özgüven, motive, arkadaşlarıma oranla farklı olduğumu fark ediyorum. Mutluyum mesela. Şu an sınav senesi. Ben ona rağmen mutluyum. İleride diyetisyenlik okumak istiyorum. Benim spor dalıma da uygun bir meslek. Antrenör de olmak isterim.

Antrenman yaptığınız salonla ilgili sıkıntıların olduğunu duymuştum. Şu anda durum nedir?

18 Mart Stadyumunda tribün altında çalışıyoruz ve gerçekten salonda nefes almak bile zor oluyor. Sürekli hareket halindeyiz, terliyoruz ve çok boğuk ortam. Güzel antrenman yapılmıyor. Kalabalık olunca hiç çekilmiyor orası. Orayı görünce Anafartalar Spor Salonuna yeni antrenman salonu yaptırdı hocam. Burası çok daha geniş ve güzel olduğu için burada çalışmak daha zevkli oluyor. Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri Anafartalar Spor Salonundayız. Salı, Perşembe ve Cuma da stadyumun oradayız.

İREM BAYRAĞIMIZI GÖNDERE ÇEKECEKTİR

İrem’in Antrenörü, Anafartalar Spor Kulübü Başkanı ve Çanakkale Taekwondo İl Temsilcisi Hasan Altunışık ise İrem’in gelecek vadeden bir sporcu olduğunu söyledi. Son olarak Konya’da yapılan Okullar Arası Şampiyonada İrem’in birinci olduğunu belirten Altınışık, “Çoğu maçlarını nakavt ile aldı. İrem gerçekten yetenekli bir sporcumuz. İnşallah bu sene Avrupa ve Dünya Şampiyonası var. İrem bunlara katılabilecek yetenekte ve o güce de sahip. İnanıyorum ki bu sene iyi bir başarı elde ederek Avrupa ve Dünya Şampiyonasına katılacaktır. Onun kararlı çalışmalarını antrenmanlarda görüyoruz. İnanıyorum ki İrem Çanakkale’yi Avrupa ve Dünya Şampiyonasında temsil ederek bayrağımızı göndere çekecektir, İstiklal Marşımızı okutacaktır” dedi.

ÇANAKKALE’NİN BAŞARILARINI GÖRDÜKÇE METROPOL ŞEHİRLER ÇEKİNİYOR

35 seneden beri Kulüp Başkanlığı yaptığını belirten Altınışık sözlerini şöyle sürdürdü, “Başarımız iyi. Daha önce Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük metropol illerle maça çıktığımız zaman eyvah maçımız gitti diye tereddüt ediyorduk. Ancak şimdi bu tereddüdü bu metropol iller yaşamakta. Çünkü Çanakkale’nin taekwondodaki başarılarını gördükçe, onlar tedirgin oluyorlar. Biz küçük bir iliz ama başarılarımız çok büyük. Bir tane dünya üçüncüsü çıkarttık. Üç tane Avrupa şampiyonu çıkardık. Bunlar gençlerde ve yıldızlarda olmak üzere. Yedi tane uluslararası şampiyon çıkardık. Beş tane uluslararası ikincilik var. Bunun yanında 25 tane Türkiye şampiyonlukları var. İkincilikler ve üçüncülükler ise 100’ü geçti. Yani diyeceğim şu ki; bu kararlı çalışmamızın sonucunda bu başarılar elde ediliyor”

SPONSOR BULAMIYORUZ

En büyük eksiklerinin sponsor bulamamak olduğunu kaydeden Altınışık, “Çalıştığımız salonlar ortada. Gençlik Spor İl Müdürlüğünün imkanları doğrultusunda bu salonda çalışıyoruz. Ama daha iyi bir salon olduğu takdirde başarıların daha çok artacağına inanıyoruz. Biz her zaman kamuoyuna ve iş adamlarına şunu söyledik, bizim başarılı sporcularımıza sahip çıkacak babayiğitler arıyoruz dedik ama Çanakkale ilinde bu babayiğitleri bulamadık biz. Çünkü Çanakkale’de dünya üçüncüsü, Avrupa Şampiyonu çıkarttığımız sporculara destek olmak onlara en azından bir maaş bağlayabilmek için adeta dilendik. Biz de Dünya ve Avrupa Şampiyonu olan sporcularımızı Ankara Büyükşehir Belediyesine verdik. Ankara Büyükşehir Belediyesi Dünya üçüncüsü olana 1500 TL, 1000 TL’de Avrupa Şampiyonu olan sporculara verdi. Çanakkale’nin yetiştirmiş olduğu değeri biz Çanakkale’de elimizde tutamadık. Ankara Büyükşehir Belediyesine vermek zorunda kaldık. Çünkü çocuklar belirli bir yere geldikten sonra onlar elimizde tutabilmemiz için onlara küçük de olsa bu başarılarının karşılığını vermemiz gerekiyor. Bunu yapamadık. Sadece şunu yapabildik; Doğa Koleji bu çocuklarımıza sahip çıktı. Burslu olarak bu çocuklarımızı okutuyor. Avrupa Şampiyonu olan Zeynep Taşkın kızımıza Zafer Tuna Taş sahip çıktı”dedi.

ÇANAKKALE OLARAK SPORA DUYARSIZIZ

Antrenör Altınışık bazı sitemlerini de dile getirerek şunları söyledi, “Maalesef Çanakkale olarak spora duyarsızız. Valilikten randevu alamıyoruz. Giden üç vali öncesinden bir sporcumuza laptop sözü verilmişti çocuk onu soruyor sürekli. Çanakkale Belediyesinden bir depo mazot bile alamadık. Ufak tefek ihtiyaçlar vardı onları sağlayamadık. Durum böyle iken bu şekilde biz bunu elde ediyorsak, demek ki bize destek olunduğu takdirde neler yaparız. Bize imkan verilsin biz imkansızı başaralım”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST