“2 kişi için 286 kişiye haksızlık yapamayız”

KALEM Farkıyla...

“2 kişi için 286 kişiye haksızlık yapamayız”

“2 kişi için 286 kişiye haksızlık yapamayız”

Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, geçtiğimiz günler 2 manavın kapatılma kararıyla ilgili açıklamada bulunarak, tek amaçlarının adalet olduğunu ve 2 kişi için 286 kişiye haksızlık yapamayacaklarını duyurdu.
Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, bir süredir 2 manavın kapatılma kararıyla gündemdeydi. Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Uygun, “Değerli Bayramiçliler, Son günlerde ilçemizde, manavlar ve günleri tezgah açan pazar esnafı hakkında aldığımız kararlar yüzünden bir takım yanlış bilgiler konuşulmaya başlandı. Siz değerli halkımızın bu gelişmeleri ilk ağızdan öğrenmesini ve göreve geldiğimden beri yaşananları anlatmak istedim. İlk zamanlarda iki Pazar esnafımız, yıllardan beri her gün işgaliye parası ödeyerek pazaryerinin köşesinde halkımıza hizmet veren üç manavdan şikayetçi oldu. Ben de “Bu hakkı ben vermedim, almam etik olmaz” dedim. İlerleyen dönemde, pandemi başlayınca halkımız, bu manavlardan ve salı günü erken tezgah açan esnaftan daha fazla alışveriş yapmaya başladı. Bunun akabinde Salı günü tezgah açan esnaf, şahsımdan toplantı talep etti. Toplantıda, “Bu üç manavın Çarşamba pazarındaki 286 esnafa zararı arttı, bu yüzden kaldırmanızı talep ediyoruz” dediler. Ben de “Bu zor bir karar, grup meclisinde konuşmam lazım, çünkü halk da buradan yararlanıyor” dedi. Meclis üyesi arkadaşlarla ilk toplantıda kararsız kaldık ve bir ay düşündük. İkinci toplantıda hep birlikte şu kararı aldık; “Halkımız bize kızsa bile esnafımızı düşünmemiz gerekir. Bu üç manav arkadaşa 6 ay süre verelim, kendilerine yer bulsunlar, yılbaşında kaldıralım. Ama tabi 286 esnafımızı ve üreticimizi düşünüyorsak Salı günü erken tezgah açıp satış yapanlara da yasak getirmeliyiz” dedik. “Sadece Salı akşamdan tezgahlarını açabilirler” kararı aldık ve bu kararı bizzat kendim dernek Başkanı Hasan Akkuşa 5 ay önce izah ettim. Kendisinde arkadaşlarla toplantı talep ettim ama maalesef toplantı aralık ayında ancak yapılabildi. Amacımız kesinlikle iki tane yeni açılan manavın mağdurluğu değil Çarşamba günü üretip satan ya da alıp satan 286 esnafımız mağdur etmemektir. 2 kişi için 20 esnafa haksızlık yapamayız ama 20 kişi için 286 kişiye haksızlık yapamayız. Tek amacımız adalettir.” İfadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST