20 yıllık hastalığı ÇOMÜ’ de son buldu

KALEM Farkıyla...

20 yıllık hastalığı ÇOMÜ’ de son buldu

20 yıllık hastalığı ÇOMÜ’ de son buldu

Edirne’de yaşayan ve 20 yıldır polikistik böbrek hastalığı bulunan Yılmaz Sancar (63) şifayı ÇOMÜ Araştırma Hastanesinde buldu.

20 yıldır polikistik böbrek hastalığı bulunan Yılmaz Sancar’ın 3 yıl önce böbrekleri iflas etti. Bu nedenle 3 yıldır diyalize giren Sancar, böbrek nakli için ÇOMÜ Araştırma Hastanesine 2 ay önce başvurdu. 2 ay sonra da kendisine böbrek nakli yapıldı. Kendisi için uygun donörü bir süre bekleyen Yılmaz Sancar’a, 12 Nisan Cuma günü müjdeli haber verildi. Uygun donörün Bursa’da bulunduğunu öğrenen Sancar büyük sevinç yaşadı. Ardından 13 Nisan Cumartesi günü böbrek nakli gerçekleştirildi. Başarılı bir operasyon sonrası sağlığına kavuşan Sancar doya doya su içmenin de mutluluğunu yaşadı. Nakil sonrası açıklamalarda bulunan ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi Müdürü Doc. Dr. Cabir Alan şunları söyledi, “Hastamız birkaç gün içinde taburcu edilecek. Güney Marmara Bölgesinde ikamet eden ve böbrek nakli için bekleyen hastalar da ÇOMÜ Organ Nakil Merkezine kayıtlarını aldırabilirler. Çanakkale ve Bursa bölgesi, Türkiye’de kadavradan yapılan böbrek naklinde ilk sıralarda yer almaktadır. Kadavradan nakillerde merkezimiz üstü sıralarda olduğu için hastalarımızın merkezimize kayıt olmalarının kendileri açısında bir avantaj olduğunu düşünüyorum” dedi.

BÖBREĞİM SIFIRMIŞ GİBİ HİSSEDİYORUM

Nakil sonrası açıklamalarda bulunan Yılmaz Sancar ise 3 yıldır diyalize girdiğini, bunun haftada 3 gün bunun sürdüğünü ve bütün zamanının gittiğini belirterek, “Hiç bir işimi düzenli şekilde takip edemiyorum. 2 ay önce nakil olmak için ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi’ne başvurdum. Şansım yaver gitti ve 2 ay içinde böbrek nakli oldum. Doktorlarıma teşekkür ederim. Hastane çok güzel. Diyaliz için çeşitli hastaneleri gezdim ama burası gibi düzgün, temiz, düzenli bir yer görmedim. Çok rahatım sanki tatilde gibiyim. Nakil olduktan bir gün sonra ayağa kalktım, yürüdüm. Suyumu içiyorum. Tuvaletimi yapabiliyorum. Sanki böbreğim sıfırmış gibi hissediyorum” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST