200 bilim insanı Biga’da toplandı

KALEM Farkıyla...

200 bilim insanı Biga’da toplandı

200 bilim insanı Biga’da toplandı

Türkiye’nin arkeoloji bilimindeki en büyük buluşmalarından olan “Uluslararası Propontis ve Çevre Kültürleri Sempozyumu” Çanakkale’nin Biga ilçesinde düzenleniyor. 200’e yakın arkeoloji bilim insanının katıldığı sempozyumda Marmara Denizi ve çevresini kaplayan geniş alandaki arkeolojik alanlar ele alınıyor.

2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında, Parion Antik Kenti Kazı Başkanlığı, Çanakkale Valiliği ve İÇDAŞ A.Ş tarafından, Çanakkale’nin Biga ilçesinde “Uluslararası Propontis ve Çevre Kültürleri Sempozyumu” düzenlendi.Sempozyumun açılışına Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Biga Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Soytürk, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz ile yerli ve yabancı akademisyenler katıldı. Sempozyumda, Bulgaristan, Fransa, Yunanistan, Romanya, Avusturya, Rusya, Ukrayna, Belçika, İngiltere, KKTC ve Hollanda gibi ülkelerden 60 yabancı bilim insanı ile Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 145 yerli bilim insanı bildiri sunacak. Sempozyum boyunca 143 sözlü bildiri, 17 poster bildiri olmak üzere 160 bildirinin sunumu yapılacak. Marmara Bölgesi’ndeki bir kısım Helenistik kent terazi ağırlıkları sergisi de sempozyum alanında yer alacak. Sempozyum 19 Ekim’de sona erecek.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST