“Lütuf değil, hakkımızı istiyoruz”

KALEM Farkıyla...

“Lütuf değil, hakkımızı istiyoruz”

“Lütuf değil, hakkımızı istiyoruz”

CHP Çanakkale İl Teşkilatı ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği, geçtiğimiz gün Cumhuriyet Meydanında EYT’yle alakalı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamasın Çanakkale EYT Derneği Başkanı Murat Çağlayan, “2500 lirayla çocuk mu okutalım, ev mi geçindirelim?” diye sordu.
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği ile CHP İl Teşkilatı, Cumhuriyet Meydanı’nda Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili bir basın açıklaması düzenledi. İlk basın açıklamasını yapan Çanakkale EYT Derneği Başkanı Murat Çağlayan, “Federasyon Başkanımız Gönül BORAN ÖZÜPAK’ın önderliğinde, yasaların bizlere sağladığı demokratik haklarımızı kullanarak, kırmadan dökmeden, örnek teşkil eden ve tarihe geçecek olan hak arama mücadelemizi sürdürüyoruz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak 8 EYLÜL 1999 tarihinde çıkarılan 4447 sayılı yasanın geriye ALEHTE işletilmesinin iptalini, ilk işe giriş tarihimizdeki iş akdinin yerine getirilmesini ve aylık bağlama oranlarının düzeltilerek insan onuruna yaraşan emekli maaşlarının olmasını talep ediyoruz.

Şimdi sormak isterim; 2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı yasanın içindeki Çalıştıkça fazla prim ödedikçe düşen emekli maaşı sistemini, asgari ücret altında bağlanan emekli maaşlarını, daha doğrusu emekli harçlıklarını, %28 e kadar düşürülen aylık bağlama oranlarını çocuklarımıza ve gelecek kuşaklarımıza miras mı bırakacağız? SORMAK İSTERİM? Bizler emekli adaylarıyız. Asgari ücret altında ve 2500tl ye tamamlanacak olan en düşük emekli maaşlarıyla çocuk mu okutabileceğiz ev mi geçindirebileceğiz? Altını çizerek ifade etmek isteriz ki bizler siyaset yapmıyoruz ama siyaset bizim için mücadele ettiğimiz bir zemindir. İşimiz siyasilerledir. Kurumsal mücadelemizle toplumsal bir sorun olduğu kabul edilen EYT sorununun çözüm merci siyaset zeminindedir. Bu sebeple bizi anlayan, bizi dinleyen, bize çözümleriyle gelenlerle; kısaca YANIMIZDA OLANIN YANINDAYIZ söylemlerimizle buradayız. Bizler Türkiye’nin mozağiyiz. Çiftçisi, esnafı, işçisi, memuru ile farklı siyasi fikirlere, görüşlere sahip olsak da, ortak bir derdimiz var; o da Anamızın ak sütü gibi helal olan emeklilik hakkımız ve EYT kardeşliğidir.” İfadelerini kullandı.
“LÜTUF DEĞİL KAZANILMIŞ HAKLARINI İSTİYORLAR”
Konuyla ilgili CHP’den açıklamayı ise Basınla İlişkiler ve İletişim Sorumlusu Hüseyin Çay yaptı. Çay konuşmasında, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor. İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi. İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise “Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor. Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor. Bu ağır tabloya karşın AKP Genel Başkanı Erdoğan EYT’lileri “Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar” diyerek hedef göstermeyi tercih ediyor.” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST