26 MAYIS SONRASI GEÇERLİ OLACAK!

KALEM Farkıyla...

26 MAYIS SONRASI GEÇERLİ OLACAK!

26 MAYIS SONRASI GEÇERLİ OLACAK!

Tüketiciye nakit avans şoku

Bankacılık kaynakları Merkez Bankası menkul kıymet zorunluluğu kararı sonrası çoğu bankanın kredi kartından nakit avansı kapattığını duyurdu.
Asgari ücretle hayatta kalmaya çalışan, borcu borçla kapatmaya çalışan, bir karttan alıp, diğerine yatırmaya çalışan vatandaşlar karar karşısında şok yaşadı. 26 Mayıs’tan sonra geçerli olacak kararın piyasadaki belirsizlik nedeniyle dolar alma, seçimlere endeksli yaşanan kaygılar olduğu düşünüldü.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı belirli bir limitin üzerinde olanlar için kredi kartı vasıtasıyla yapılan nakit çekim ve kuyum harcamalarının kredi türüne yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasını kararlaştırdı. Bankalardan edinilen bilgiye göre, TCMB, belirli bir limitin üzerinde olan kredi kartlarında nakit çekim ve kuyum harcamaları için düzenlemeye gitti. Buna göre, menkul kıymet tesisi uygulaması kapsamında, müşteri bazında kredi kartı limiti belirli bir tutarın üzerinde olanlar için bireysel kredi kartları vasıtasıyla yapılan nakit çekimi ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar verildi. Kredi türüne göre menkul kıymet tesisine tabi olan ticari nitelikli krediler için getirilen kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisi uygulamasının kapsamı genişletilerek diğer ticari nitelikli krediler ile tüketici kredileri de dahil edilmiş oldu. Karar 26 Mayıs sonrası geçerli olacak.

Kredi kartlarından nakit avans kullanımının son dönemde artması nedeniyle Merkez Bankası yeni bir adım attı. Alınan bu karar kredi kartı nakit avans düzenlemesi ve limit sınırı kararı anlamına geliyor. Mevcutta azami yüzde 1,36’ya kadar uygulanan nakit avans limitinin düzenleme sonrası daralacağı kaydediliyor. Kısacası nakit avans limitinin bu düzenleme sonrası azalacağı belirtiliyor.
Tepki gören kararla ilgili sosyal medyada kullanıcılar şu yorumlarda bulundu:
Prof. Dr. M.K:
Ülkede yargı durdu; eğitim durdu, adalet durdu; akıl durdu. Şimdi de kredi kartı ile nakit avans durdu. Bir sonraki nedir? Ona göre düşünün. 28 Mayıs’ta sandığa gidin ve aydınlığa oy verin.

E.U:
Bankalar KMH’ları dondurdu. Ticari krediler durdu, kredi kartı nakit avansları durdu. Ne oluyor?
E.P:
İnsanları fakirliğe sürüklemek nedir? Bu nasıl bir sistem yazıklar olsun. İnsanlar kendilerini böyle döndürüyordu. Daha büyük felaket yaratacak şimdi. Ödeyemeyecekler.
D:
Bireysel Bankacılık. 1- Kredi kartı nakit avans çekimi kapatıldı veya limitler sıfıra yaklaştırıldı. 2- Kredi kartları kuyumculuk işlemlerine kapatıldı. 3- Esnek Hesap (KMH) limitleri sıfırlandı veya sıfıra yaklaştırıldı.
A.B:
Peşin para dışında altın alımı durduruldu. Bankalardan yeni bir açıklama daha kredi kartı ile kuyumculardan alışveriş durduruldu.
E:
Ekonomi bozuk bankalar nakit avans esnek hesapları kapatıyor diyorum kriz var diyorum diye beni şikayet ediyorlar İçişleri Bakanlığına Allah’ım delireceğim. Ne yapalım ulan aynı durumu yaşıyoruz. Benim de esnek hesap borcum var, kredi kartı borcum var.
T.B:
İş Bankası’nda kredi kartı limiti ne olursa olsan 5 bin TL’den fazla nakit avans yok.
E:
3-4 kredi kartı kullanıp bir miktar parayla tüm kredi kartlarının borcunu ödeyip ödeyip nakit avans çekerek borcu her ay erteleyenler. Erdoğan’a oy verip açlıktan ölmekte özgürsünüz.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST