2’inci Afiş Yarışması sergisi açıldı

KALEM Farkıyla...

2’inci Afiş Yarışması sergisi açıldı

2’inci Afiş Yarışması sergisi açıldı

2018 Troya Yılı konulu Genç Sanat 2.Afiş Yarışması ödül töreni yapılarak sergisi açıldı. 314 başvurudan 9 başarı ödülü 10 mansiyon ödülü sahiplerine verildi. 30 eser de sergilenmeye değer bulundu.

2018 Troya Yılı konulu Genç Sanat 2. Afiş Yarışması ödül töreni Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde yapıldı. 314 başvuru içerisinden 9 tanesi başarı ödülüne 10 tanesi mansiyon ödülüne, 30 tanesi de sergilenmeye değer bulunmak üzere toplam 49 afiş sergide yer aldı. Sergi açılışına; Vali Orhan Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları ve Tarihi Gelibolu Alan Başkanı İsmail Kaşdemir siyasi ne bürokrasi kesimden pek çok kişi katıldı. Açılış konuşmasını Seçici Kurul Üyesi Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr Adnan Tefeci gerçekleştirdi.
Tefeci,şunları söyledi, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın düzenlemiş olduğu sergi çok fazla yapılan bir sergi değil. Sebebi şu; resim heykel yarışmaları var ama Kültür Turizm Bakanlığı ilk defa çok önemli bir yarışmaya imza atmış oldu. Değerleri bir bölgede yapmış olduğu bir yarışma bu aslında. Bizde bunu çok önemsediğimiz için jüri üyeler ile birlikte 314 afiş tasarımını online üzerinden değerlendirdik. Bu değerlendirmeyi yaparken jüri üyeleri birbirilerini görmediler. Birbirleri ile iletişime geçmediler. Tabi bu önemli bir şeydi. Dolayısıyla çok objektif bir değerlendirme olduğunu sizlere ifade edebilirim. 314 afişin değerlendirilmesi sonucunda 49 afiş sergilenmeye layık görüldü. Bunun içerisinde başarı ödülleri var. Dolayısıyla Kültür Turizm Bakanlığı Kültür Sanatlar Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu değerli yarışmayı can-ı gönülden tebrik ediyorum ve teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü afiş çok da yapılan bir afiş tasarım yarışması değil. Bunun içerisinde jüri üyesi ve arkadaşlarımız jüri üyeleri bunu değerlendirirken bir takım ölçütleri göz önüne aldılar. Bunun içerisinde Çanakkale’nin yapısı çok önemliydi. 2000 yıl önceden bu tarafa gelen ama Atatürk ile taçlandırılan Çanakkale Savaşı’nın da özellikleri de göz önüne alındı. Sadece Truva Atı değil. Bunun yanında sanatın kendi içerisinde bir takım özellikleri, ilkeleri var” şeklinde konuştu.

ÇANAKKALE GÖNLÜMÜZÜN ÖZEL YERİNDE
Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doc. Dr. Murat Salim Tokaç ise “Bundan sonra yapacağımız etkinliklerde biz Çanakkale’yi her zaman gönlümüzün özel bir yerinde tutarak devam etmeyi planlıyoruz. Ev sahipliği yapan bütün meslektaşlarımız ve hocalarımız başta olmak üzere çok teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun” dedi. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise, “Troya Yılı kapsamında, başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere bütün Bakanlıklarımız gerek yurtdışında gerek yurt içinde uluslararası ve ulusal olarak kültürel alanda, sanatsal alanda çok büyük etkinliklere imza attılar. 2018 Troya Yılı kapsamında Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu yarışma çok önemli. Başta genç sanatçılarımıza, jüri üyelerimize ve Sayın Genel Müdürümüze çok teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmalar ardından serginin açılışı gerçekleştirildi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST