3 aydır burslarını alamıyorlar!

KALEM Farkıyla...

3 aydır burslarını alamıyorlar!

3 aydır burslarını alamıyorlar!

Pandemi sebebiyle uzun süre belirsizliğini koruyan “okullar açılacak mı?” sorusu yanıt bulalı aylar oldu. Yurdun dört bir yanındaki üniversiteler eğitime başladı ancak öğrencilerin burs belirsizliği ise hala sürüyor. Çanakkale Belediyesi’nden burs alan 100’ün üzerindeki üniversite öğrencisi de KYK’nın prosedürü yüzünden tam 3 aydır burs ödemelerini alamıyor. Konuyla ilgili belediyeden aldığımız bilgi de sıkıntıyı doğrular cinsten… Gazetemize yetkili birimden yapılan açıklamada, “KYK, öğrenim kredisi başvuruları sonuçlanmadan belediye burslarını ödetmiyor. En son burslar kasım ayında yatacak denmişti, şimdi Aralık’ta toplu yatacak deniyor. Kararları sürekli değiştiğinden öğrencilere net bir tarih veremiyoruz” ifadeleri kullanıldı.
Pandeminin ardından öğrencilerin yaşadığı sıkıntılar bu yılın Eylül ayında da devam etti. Önce “okullar açılacak mı?” sorusunun cevabını bekleyen öğrenciler, ileriki zamanlarda “okullar açılsa bile kalacak yerim olacak mı?” diye düşünmeye başladılar. Son günlerde ise kafalardaki soru işareti “burs ödemelerimi ne zaman alacağım?”a döndü. Zira öğrencilerin eylül, ekim ve kasım da dahil olmak üzere belediyelerden bakanlık destekli olarak aldıkları burs ödemeleri henüz hesaplarına yatırılmış değil.
ÖNCE KASIM DENDİ ŞİMDİ ARALIK
Çanakkale Belediyesi’nden burs alan 100’ün üzerindeki öğrenci de bu sıkıntıdan mustarip. Öğrenciler, konuyla ilgili Whatsapp’ta bilgi paylaşımı için kurdukları grupta konuyu Çanakkale Belediyesi’nden yetkili bir isme de defalarca sordu. Ancak kendilerine cevap verilmemesi, üzerine bir de sorunun muhatabı olan kişinin gruptan çıkması üzerine öğrencileri de bir telaş aldı. Üç aydır ödemelerini alamayan ve kendilerine net bir tarih de verilmeyen üniversite öğrencilerinin mağduriyetini Kalem Gazetesi olarak Çanakkale Belediyesi’ne sorduk. Belediyenin ilgili biriminde yapılan açıklamada öğrencilerin burs alamamalarıyla ilgili olarak top KYK’ya atıldı. Yetkili, “KYK öğrenim kredisi başvuruları sonuçlanmadan bursları yatırmıyor. En son Kasım’da yatacak denmişti, şimdi 6 Aralık’ta yatacak burslar diyorlar. Öğrencilere bu sebepten net bir tarih vermek istemiyoruz çünkü kararlarını sık sık değiştiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Galeri

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST