“3 milyon öğrencinin evinde internet yok”

KALEM Farkıyla...

“3 milyon öğrencinin evinde internet yok”

“3 milyon öğrencinin evinde internet yok”

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale il ve ilçe örgütleri dün Cumhuriyet Meydanı’nda 21 Eylül’de başlayacak olan 2020-2021 eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, eğitim ve öğretimdeki sorunları çözmeye CHP olarak hazır oldukları vurgusu yapıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki basın açıklamasına, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, il ve ilçe örgütü, kadın kolları ve partililer katıldı. İl sekreteri Doğan Ateş’in okuduğu açıklamada, eğitim siteminin felç olduğu CHP olarak pandemi döneminde eğitimim sorunlarını çözmeye talip olunduğu, devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyonun üzerinde öğrencinin evinde eğitim görecek internet olmadığı, 754 bin öğrencinin evinde ise televizyon olmadığı vurgulandı.Açıklamanın devamında, CHP’nin eğitim sorunlarını çözmek için hazırlanan çözüm önerileri maddeler halinde sıralanarak şu ifadeler kullanıldı“Milli Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynak sağlanarak ivedi olarak 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamayacağını söylüyorsa, yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP’li büyükşehir belediye başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir. Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak için YÖK ile iş birliği yapılmalı. Üniversitelerin 2020-2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanları doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsis edilmelidir. Yeni dersliklerin hizmete girmesi ile birlikte çocuklarımızın eğitimi için ihtiyaç duyulan 92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden yapılmalıdır. Tüm öğretmenlere kadro verilmeli; kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine son verilmelidir. Okulların hijyen kurallarına uygun olacak şekilde açılması ve hijyenin sürekliliği açısından MEB’e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizmet personel alımı yetkisi verilmelidir. Dezenfektan, maske ve ateş ölçümü cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir. Okullar açılmadan önce tüm bu ihtiyaçlar süratle giderilmelidir”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST