55. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Çanakkale’de

KALEM Farkıyla...

55. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Çanakkale’de

55. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Çanakkale’de

17-18 Nisan tarihlerinde kimselere randevu vermeyin. O gün Çanakkale 55. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turuna ev sahipliği yapacak ve 100’ün üzerinde ülkede canlı yayınla ismi anılacak.

Acaba geçen yıl olsaydı daha mı anlamlı olurdu demişliğimiz var ama 2018 Troya Yılının devamı niteliğindeki bu organizasyonun iki etabının il sınırlarımız içinde koşulacak olması heyecan verici.

Eleştirmek için sebep bulunabilir; hatta en başta da “keşke bu organizasyon 23-28 Nisan tarihleri arasında yapılsaydı da Anzak Günlerine derk gelseydi” denilebilir. 2.etabın 57. Alay Şehitliğinde bitecek olmasına Anzakların da tanıklık etmesini isterdik doğrusu.

2. Etap Tekirdağ-57. Alay Şehitliği
Şimdi gelelim 55. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunun detaylarına.
Tur İstanbul’dan start alacak ve İstanbul’da 6. etap ile sona erecek. Neredeyse bir haftalık heyecan verici bir etkinlik.

Bizi daha çok 2. ve 3. etaplar ilgilendiriyor. Çünkü her iki etap da Çanakkale’ye uğrayacak. 2. etap Çanakkale plakası 17 Nisan günü koşulacak ve 57. Alay Şehitliğinde sona erecek.

Konaklama Çanakkale’de. Sporcular 185 km’nin yorgunluğunu Çanakkale’de atacak.
İkinci etapta bir Sptint Primi, iki Yokuş Primi ve bir de Türkiye Güzellikleri Primi var.

Türkiye Güzellikleri Primi Eceabat’a 10 km kala verilecek. Sporcular burada Türkiye Güzellikleri Primini almak için pedallara daha güçlü basacak.

Bitiş noktasına sporcular Eceabat’a gelmeden önce Kabatepe Limanı yönüne dönecek ve oradan 57. Alay Şehitliğine ulaşacak.

3. Etap Çanakkale-Edremit
Turun 3. etabı Çanakkale’nin kalbinden, kordondan start alacak. Troy Atının hemen önünden verilecek starta Çanakkaleliler yakından tanıklık edecek. 18 Nisan günü Valilik önünden iskele meydanına, Cumhuriyet Meydanından Atatürk Caddesi yönünü takip edecek olan sporcular İzmir yoluna çıkacak.
Çanakkale’den start alacak koşu Edremit Novada AVM’de son bulacak. Bu etap içinde ise yine Türkiye Güzellikleri Primi Truva sapağına gelmeden önce (Halili sapağında) verilecek. Sprint Pirimi ise Ezine’nin içinden geçişte verilecek. Yokuş primi ise Nusratlı Rampalarında. Bu etap ise 122.6 km.

İnanılmaz bir reklam aracı
Dünya bütün bisiklet turlarına yakından takip ediyor. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu da 180’den fazla ülkede canlı yayınlanıyor. Bu yılki bisiklet turunun 185’dan
fazla ülkede izlenmesi ve 900 milyon haneye ulaşması bekleniyor. TRT ve Eurosport her yıl olduğu gibi canlı yayın ile izleyenlere tur güzergahındaki güzellikleri helikopter çekimleriyle gösteriyor. Maşallah Çanakkale bu konuda çok zengin. Dünyanın tanıdığı, yakından izlediği Truva, Assos, Bozcaada, Gelibolu Yarımadası ve elbette Çanakkale Boğazı en etkileyici görsellerle izleyenleri büyüleyecek.

Yalnızca tarihi görsel zenginliğimiz yeter mi ?
Yetmez elbette. Tarihi güzelliklerimizi göstereceğiz ama onun yanında mutlaka şehrin heyecanını da yansıtmalıyız. 18 Nisan 2019 günü 55. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Çanakkale Kordondan start alırken ve şehirden çıkarken heyecanlı bir izleyici kitlesiyle enerjimizi dünyaya yansıtmalıyız. Bu nedenle o gün herkes tur güzergahında olmalıdır. Çok iyi duyurmalıyız, mümkünse okullar yol boyunca bu tura tanıklık etmeli. Tarihi görsel zenginliklerin yanı sıra şehrin enerjisini göstermek gelecek zamanda bize turist olarak dönecektir. Bu işin organizasyonunda Valilik, Belediye, Ticaret Odası, Çatod gibi kuruluşlar paslaşarak şansı dibine kadar kullanmalıdır. Haydi Çanakkale sokağa çıkalım.

Dünya Turu takvimi önemli
55. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu son 2 yıldır Dünya takviminde düzenleniyor. Bu çok önemli bir ayrıntı. Turun bu ligden düşmeden bu yıl da aynı şekilde devam ediyor olması her geçen yıl izlenirlik ve katılım oranını artırıyor. Turizmimiz açısından bu organizasyon çok önemli. Kıymeti ölçülemeyecek bir tanıtımdır. O nedenle biz de şehir olarak bu etkinliğe mutlaka maksimumda önem vermeli ve bu şansı maksimim seviyede kullanmalıyız.

Bilindiği üzere artık bu tur her yıl güzergah değiştirebilecek. Belki önümüzdeki yıl Çanakkale etabı olmayacak. Ülkemizin başka bir noktasından start alacak. Bir kere ele geçen bu şansın her zerresini kullanmaktan geri durmamalıyız.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST