698 işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı

KALEM Farkıyla...

698 işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı

698 işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı

Çanakkale Belediyesinde çalışan 698 işçi ile toplu sözleşme imzalandı.

Çanakkale Belediyesi 698 işçi ile toplu sözleşme imzaladı. Çanakkale Kentsel Hizmetler Anonim A.Ş. ve DİSK/ Genel İş arasında imzalanan sözleşme Ercan Adsız Sosyal Tesislerinde yapıldı. İmza törenine; Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK/ Genel İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan ile işçiler katıldı. Toplu sözleşme öncesinde konuşan Başkan Gökhan şunları söyledi, “Bu sözleşme Çanakkale Kentsel Hizmetler Anonim Şirketi ile DİSK Genel İş arasında 698 işçimizi kapsayan bir toplu sözleşme imzası. Bu bir buçuk yıllık dönemi kapsıyor. Sözleşmede öncelikle işçilerimizin mağduriyetini gidermek için yapıldı bu yüzden bu kadar uzun bir süre aldı. Yoksa hemen yapılabilirdi, ama burada 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşerondan sürekli işçiliğe geçen işçilerin 2 yılı aşkın bir süreçte Yüksek Hakem Kurulunun belirlediği zam oranında zam yapabildik. O da yüzde 4. Burada bizim belediyenin sürekli işçi kadrosunda olan arkadaşlarımızın sosyal hakları ve mali haklarını eşitlemek onlarla aynı duruma getirmek için bir toplu sözleşme çalışması müsaade edildi ve bunu yaptık. Yoksa o kararname bu hakkı elden alıyordu, özgür bir toplu sözleşme yapılma hakkı elimizden alınmıştı, ama şimdi bu haktan sonra biz bu süreci başlattık ve bugün itibari ile tamamlamış olduk. Biz zaten DİSK ile toplu sözleşmelerimizi yapıyorduk. Bu Çanakkale Kentsel Hizmetler A.Ş. ile yine DİSK arasında bir toplu sözleşmeyi öngördük. Aynı kıdem unvanına sahip, aynı işi yapan arkadaşlarımızın farklı ücretlerde olması rahatsızlık yaratıyordu. O farklılıkları artık kaldırdık. Uzun bir zaman aldı ama çalıştık bunu gerçekleştirdik. Bu iyileştirmede en düşük maaşımız 3187 lira 72 kuruş oldu. En yüksek maaşımız ise 5098 TL 53 kuruş olarak tespit edildi. Bu 3187 TL’lik kızım son asgari ücretten 1 ay önce başladık. CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatından önce biz bunu yaptık. Belki de biraz rakamda ön ayak olduk” ifadelerini kullandı.

Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise konuşmasında, “Bu kadar detaylı bu kadar, ince düşünmeleri bizleri tabii ki şaşırtmıyor. Kendileri emek dostu bir belediye başkanımız. Hep birlikte pandemi dönemi yaşıyoruz, böyle bir dönemde rahatlatan bir toplu sözleşmede bir araya gelmek bizim için de çok anlamlı. Özlenen tablolardan birini yaşıyoruz” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bu toplu sözleşmeler çok önemli. İşçi sınıfının özellikle 12 Eylül’den bu yana sendikasızlığa mahkum edildiği bu süreçte; örgütlü olmak, DİSK’li olmak sendikalı olmak bu örgütlüğü de toplu iş sözleşmelerine taşımak çok önemli” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından imzalar atıldı, toplu olarak fotoğraf çekiminin ardından tören sona erdi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST