7/24 açık modern kütüphane

Galeri

KALEM Farkıyla...

7/24 açık modern kütüphane

7/24 açık modern kütüphane

Geçtiğimiz günlerde hizmete giren yeni halk kütüphanesi modern mimarisi, geniş içeriği ve farklı bölümleriyle öne çıkıyor. Türkiye’deki sayılı kütüphanelerden biri olan Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi, haftanın 7 günü 24 saat açık olacak.

Yeni İl Halk Kütüphanesi, eski Arkeoloji Müzesi’nin bulunduğu alanda yepyeni binası ile geçtiğimiz gün hizmete girdi. Yeni kütüphane modern mimarisi, geniş içeriği ve farklı bölümleriyle öne çıkıyor. Yeni kütüphanede 71 bin kitap ve 238 tane süreli yayın bulunuyor. Bin 800 metrekare kapalı alan içerisine kurulan kütüphane içerisinde öğrenciler için etüt alanı, süreli yayınlar bölümü, gazeteler, konferans salonu, internet erişimi, görme engelliler bölümü ve çocuk bölümü yer alıyor. Ayrıca kütüphanenin bin 400 metrekarelik bahçesi de bulunuyor. Önümüzdeki süreçte bahçeye de yeni eklentiler yapılacağı belirtiliyor. Kütüphanenin bir diğer özelliği ise haftanın 7 günü 24 saat açık olması. Dileyen, dilediği zaman kütüphaneye girip faydalanabilecek. Kütüphaneye halkın yoğun ilgisi olduğunu belirten İl Halk Kütüphanesi Müdürü Osman Zeki Coşar; “Okuyucular çok memnun, halk çok memnun. Personelimiz de çok memnun; rahat çalışabilecekleri bir alan oluştu. Her türlü artıları var. Şu an eksi olarak hiçbir şey görmüyoruz” dedi.

“Sayılı 20 kütüphaneden biriyiz”

Geçmişteki kütüphane ile şu anki kütüphane arasında çok fark olduğunu söyleyen Coşar; “Her yönüyle çok güzel. İmkânlarımız yeterli. Personel sayımız yeterli. Kitap sayısını arttırıyoruz, bundan sonra sürekli artacak. Eski binamızda 35-40 kişi aynı anda oturup etüt yapabilecek iken şu anda 250-300 kişi arasında etüt yapılabilecek durumdayız. Türkiye’de sayılı 20 kütüphaneden biriyiz” dedi.

“Çanakkale’ye modern bir kütüphane kazandırıldı”

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Osman Zeki Coşar konuşmasın devamında şunları söyledi; “Bu kütüphaneye taşınma konusunda özellikle Sayın Valimizin istekleri ve öngörüsü çok önemliydi. İsabetli bir karardı. Çanakkale Valimiz Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve AK Parti grup başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın destekleri ile gerekli ödenekler hazırlandıktan sonra altı ay gibi kısa bir sürede bu binamız bir kütüphanenin hizmet verebileceği bir duruma getirilerek Çanakkale’ye modern bir kütüphane kazandırıldı” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST