Ada damla sakızı ekonomiye atılıyor

KALEM Farkıyla...

Ada damla sakızı  ekonomiye atılıyor

Ada damla sakızı ekonomiye atılıyor

Bozcaada’nın damla sakızının ekonomiye kazandırılması için proje çalışmaları başladı.
Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ve Tarım Orman İl Müdürlüğü ortak projesi kapsamında Bozcaada’daki sakız ağacı tesisine ait ortak proje yürütülmesi için çalışmalar başlatıldı. Proje kapsamında adalarda sakız bitkisinin yetişebileceği uygun alanlar tespit edildi. Deneme amaçlı dikilen fidanlar kontrol edilip uygulamalar ile ilgili teknik bilgiler aktarıldı. Programa Bölge Müdür Yardımcıları Birol Dündar ve Ahmet Köle, Şube Müdürü Mustafa Demirbaş ve İşletme Müdürü Ali Gür, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Şube Müdürleri Başak Egeselve İbrahim Atılgan ile Bozcaada İlçe Müdürü Müveddet Atmaca ve Gökçeada İlçe Müdürü Mehmet Kavruk ile gönüllü çiftçileri katıldı.

DAMLA SAKIZI İLE BİLGİ
Sakız ağacı (Pistacia lentiscus L.) yurdumuzda Ege ve Akdeniz kıyılarında, maki bitki örtüsü içinde yer alan, her dem yeşil, çalı formunda bir bitkidir. Bütün Akdeniz kıyılarında doğal yayılış gösteren bu bitki türünün, damla sakızı (Mastik) elde edilen varyetesi P. lentiscus var. chia Sadece Yunanistan’ın Sakız adasının güneyinde ve burayla hemen hemen aynı ekolojiye sahip olan Türkiye’nin batısındaki Çeşme yarımadasında bulunmaktadır. Fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından bir bitkisel reçine olan damla sakızı, ağacın gövde ve kalın dallarının yaralanmasıyla elde edilmektedir. Sakız reçinesi, floem (soymuk) dokusu içinde bulunan salgı kanallarındaki, salgı hücreleri tarafından üretilmektedir. Açılan yüzeysel yaralardan kendiliğinden akan bu doğal reçine, havayla temas edince sertleşerek damla sakızının bilinen yuvarlak-oval şeklini ve sarımsı rengini kazanır. Verim çağı 15-50 yaşları olan bir ağaçtan, ortalama 300-350 g sakız toplanabilir. Damla sakızının toptan olarak tahmini kilogram fiyatı 300 Euro’nun üzerindedir. Damla sakızın kimyasal bileşiminin yüzde 97’sini reçine asitleri ve Mastikorezenler, % 1-3’ünü ise uçucu yağlar oluşturur. Dünya pazarında Chios Mastiha adıyla tanınan damla sakızının birçok kullanım alanı bulunmaktadır.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST