“Adaletin olmadığı yerde aş, iş, ekmek de olmuyor”

KALEM Farkıyla...

“Adaletin olmadığı yerde aş, iş, ekmek de olmuyor”

“Adaletin olmadığı yerde aş, iş, ekmek de olmuyor”

CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Genel Merkezinde bir basın açıklaması yaparak, Türkiye’de adaletsizlik olduğunu söyledi. Ekonomik krizin hukuk devleti olmamakla alakalı olduğunu söyleyen Muharrem Erkek, “Adaletin olmadığı yerde aş, iş, ekmek de olmuyor” dedi.
CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Genel Merkezinde ekonomi ve adaletsizliklerle alakalı bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamasında Erkek, “Her yıl adaletsizlikle ilgili raporumuzu sizlerle paylaşıyoruz. 2020 yılı için adaletsizlik pandemisi demiştir. 2021 ise adaletsizlik pandemisinin yeni varyantlarla daha da büyüdüğü bir yıl oldu. Yaşamın her alanında ağır adaletsizlik tablosuyla karşı karşıyayız. Erdoğan, 14’üncü Loui gibi ‘Devlet benim’ diyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir şahıs devleti olmayacak. İlk seçimden sonra demokratik hukuk devletini mutlaka tesis edeceğiz. Bugün Türkiye’nin en önemli ekonomistlerine sorduğunuzda bu ekonomik kriz nasıl aşılır diye, onların verdiği cevap da bizimle aynı. Önce hukuk devleti diyorlar, önce bağımsız ve tarafsız yargı diyorlar. Ekonomik krizi tedavi edecek olan da hukuk. Türkiye hukukun üstünlüğünde dünyada 117’inci sırada olunca, enflasyonu da yüzde 80’leri geçti. Almanya hukukun üstünlüğünde 5’inci sırada, enflasyon da yeni yüzde 5’e ulaştı. Bu memlekette hala yatağa aç giren çocuklar varsa, işsizlik daha da önemlisi umutsuzluk karşısında intihara sürüklenen gençler varsa, adaletten asla bahsedilemez. Adaletin olmadığı yerde aş, iş, ekmek de olmuyor. Öbür tarafta Beştepe Külliyesinde, sarayın sıcak odalarında, dört-beş maaş alarak yaşayanlar da var. Bir tarafta zamlar altında ezilen vatandaşlar, diğer tarafta yandaşlar.” İfadelerini kullandı.
“MAALESEF ADALET RAYLARIN ALTINDA EZİLDİ”
Devam etmekte olan dava süreçlerine değinen Muharrem Erkek, “Bu gezi davasında, Osman Kavala davasında fail ceza hukuku uygulanıyor. Ortaçağ Avrupası’nda, Hitler Almanya’sında, Stalin Rusya’sında uygulandığı gibi. Failin suç oluşturan bir eylemi yok. Ama kişinin muhalif olması sebebiyle cezaevinde. Bugün Ankara I. Ağır Ceza Mahkemesinde Madımak davası devam ediyor. Hala devam ediyor. Önümüzdeki hafta 25 Ocak’ta Çorlu’da Çorlu Tren Katliamı davası var. Çocuklar ölmüştü hatırlayın. Çorlu’da da maalesef adalet rayların altında ezildi. Çünkü gerçek sorumlular sanık olarak yargılanmıyorlar. 27 Ocak’ta Ankara Çubuk’ta genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimi davası var. O dava da adalet yok. Azmettirenler yargılanmıyor. 31 Ocak’ta Sakarya Hendek Patlaması davası var. Yedi emekçi hayatını kaybetmişti, 128 kişi yaralanmıştı. Daha devam eden birçok dava ve bunları yaratan büyük adaletsizlik ve ihlaller var.” ifadelerini kullandı.
“BASIN İLAN KURUMUNU SİLAH OLARAK KULLANIYORLAR”
Basın özgürlüğünün engellendiğini ve bunun içinde muhalif pek çok basın organına türlü cezalar uygulandığını söyleyen Erkek, “2021 basın özgürlüğüne de ağır darbeler vurulmaya devam etti. Örneğin Sözcü, Cumhuriyet, Birgün, Korkusuz, Evrensel gibi basın organları, ilan kesme cezalarıyla susturulmak istendi. Bu devam da ediyor. Basın ilan Kurumu maalesef silah olarak kullanan bir saray iktidarıyla karşı karşıyayız. RTÜK Halk Tv’ye, Tele 1’e, Fox’a, HaberTürk’e toplam 71 kez ceza verdi. Bunun bedeli de 21 milyon 500 lira. Diğer tarafta 100 bin şikâyet var diğer kanallarla ilgili. Ama bir tek ceza yok. Şunu asla unutmayacağız. Bu cezalar bu baskılar gerçek gazetecileri asla bastıramayacak. O kadar gözleri döndü ki, sokak röportajı yapanları dahi gözaltına aldılar.” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST