‘Adım çıkacağına canım çıksaydı’

KALEM Farkıyla...

‘Adım çıkacağına canım çıksaydı’

‘Adım çıkacağına canım çıksaydı’

Kıyı AVM’nin lokomotif ismi Hayati Chef geçtiğimiz hafta sahte bandrollü rakı operasyonuyla sarsılmıştı. Kimine göre tuzaktı kimine göre tesadüfi bir durum vardı. Peki gerçekte durum neydi.

İşte Kalem farkıyla Hayati Tezcan’ın açıklamaları…

Ne olmuştu?

Emniyetin yaptığı operasyon ile Hayati Chef’in işletmecisi Hayati Tezcan’ın evinin bodrumunda yaklaşık 170 şişe civarında sahte bandrollü rakı ele geçirilmişti. İşletmeci Hayati Tezcan poliste ifade verdikten sonra savcının talimatıyla salıverilmişti.

İşte tam bu nokta Hayati Chef, müşterilerine sahte rakı satmış mıydı? Yoksa bu bir tuzak mıydı? İşin aslı neydi?  sorularının yanıtı aranmaya başladı.

Biz de kamuoyunun merak ettiği soruları Hayati Chef’in işletmecisi Hayati Tezcan’a sorduk.

 Adım çıkacağına canım çıksaydı

Hayati Tezcan’ı Hayati Chef’te geçtiğimiz hafta Perşembe günü akşamüzeri dinledik. Hayati Tezcan söze “adım çıkacağına canım çıksaydı” diye başladı. Peki sahte bandrollü rakılar nasıl gelmişti, kim getirmişti. Bilerek mi satın almıştı?

Benim tek hırsım misafirlerimi mutlu etmek…

“(İsmi polise verdiğini söylüyor.) Telefonlaştık. Daha önce bana çok teklifler yapıldı. Teklif yapanların hepsini organizeye şikayet ettim. İsimlerini bildirdim. Ben böyle şeylere tenezzül etmedim. Güvenmediğim yerden içki almam. Her şeyi kendim seçerim. En iyisini alırım. Asla bayat balık bulundurmam. Olta balığı alırım. Personelim bana inanıyor. Misafirlerimiz de inanıyor. Yanımda 15 kişi çalışıyor, 15 kişiye ekmek veriyorum. Ben her zaman paradan önce misafirlerimin mutluluğunu, konforunu düşündüm. Onları nasıl rahat ettiririm diye hırs yaptım. Kıyı AVM’yi ayakta tutan Hayati Chef’tir. Bazı komşularımız teşekkür edeceklerine beni eleştiriyor, kıskançlık yapıyor. Eğer bana sorsalardı, adın mı çıksın canın mı diye hiç düşünmeden canım çıksın derdim..”

İntihar ederdim…

Peki olaya dönersek sahte bandrollü rakılar nasıl yakalandı. Siz onların sahte olduğunu biliyor muydunuz ?

“İsmini burada vermek istemediğim biri (daha önceden tanıdığını söylüyor) 2017 yılına ait düğün rakısı olduğunu söylediği bandrollü içkileri getirdi. Bunlar Mey’in rakısı, istersen barkodlarını okutturabilirsin dedi. Asla sahte değil dedi. Baktım gerçekten de öyle görünüyordu. Bu yılbaşından önce oluyor. Rakıları aldım. Her yılbaşı öncesi Tarım İl Müdürlüğü gıda ile ilişkisi olan yerlerde denetleme yapar. Bize de geldiler, her zamanki gibi. O esnada bu rakıların sahte olduğu ortaya çıktı. Hemen sahte olduğunu öğrendiğimiz rakıları evimin bodrumuna kaldırdım ve paramın peşine düştüm. Amacım paramı alıp bu rakıları sahibine iade etmekti. Keşke kırıp atsaydım, keşke bunları hiç almasaydım. Ben nasıl yanıldım, nasıl bu tuzağın içine düştüm. Üstelik bu rakıları ucuz da almadım. Yani olsa olsa yüzde 10 ucuzdu. Paramı aldıktan sonra şikayet edecektim. Rakıları getiren kişiyi aradım ve gel bunları al benim paramı öde dedim. Aradan bir hafta geçti, adam gelmedi. Bu sırada polis evimin bodrumuna baskın yaptı ve rakıları buldu. Bunlar senin mi diye sordular, mecburen benim dedim…”

Peki Hayati Chef bu sahte olduğunu anlaşılan rakılardan kendi deyimiyle misafirlerine vermiş miydi ?

“Hiç kimseye vermedim. Depomdaki rakıların hepsi temiz, hiçbir şey çıkmadı. Ya bunların sahte olduğu ortaya çıkmasaydı. Ben bunlardan müşterilerime verseydim ve bir misafirimiz zehirlenseydi. Direk intihar ederdim. Bu hata bana çok ağır geldi, kaldıramıyorum. Bu hataya nasıl düştüm kendimi affedemiyorum. İnsanların yüzüne bakamıyorum. Çalışanlarımın yüzüne bakamıyorum…”

Kıyı AVM’yi terk edecek mi ?

“Hayati sen pahalısın diyorlar bana. Ben her şeyi kendim seçerim. Pazara kendim giderim. Restoranıma çiftlik balığı sokmam. Ağ lüferi almam, mutlaka olta lüferi alırım. Kokan barbun almam, gider taş barbunu alırım. Benim para kazanmak için hiç hırsım olmadı. Tek hırsım misafirlerimin mutluluğudur. Onlar mutluysa ben daha çok mutlu oluyorum. Bana Türkiye’nin bir çok yerinden yıldızlı oteller, önemli zincirler gel burada restoran aç diyor. Kolin Hotel, gel burada bir restoran aç dedi. Benim para hırsım olsa bu teklifleri kabul ederim. Kalitemin bozulmasını istemiyorum. Kıyı AVM ile ilgili çok ön yargı var ben buna rağmen AVM’de kalmaya devam edeceğim.

Hiç kimseye kızgınlığım, kırgınlığım yok. Yalnızca kendime kızgınım. Ben bu hatayı nasıl yaptım, onu hazmedemiyorum. Nasıl yanıldım ona yanıyorum. Bu nedenle kendimi hiçbir zaman affetmeyeceğim. Bundan sonra kılı kırk yaracağı ve çok daha fazla dikkat edeceğim…”

 

Herkesten özür diliyorum…

“Benim kimsenin malında, mülkünde, işinde, yaşantısında gözüm yok. Allah herkesin gönlüne gör versin. Ben misafirlerimi ve çalışanlarımı üzdüğüm için çok utanıyorum. Herkesten özür diliyorum. Böyle bir hatayı yapmış olmak benim için dayanılır gibi değil. Bu işlere tevessül eden biri olsam, çakal, kaşı ayrı gözü ayrı oynayan biri olsam hiç etkilenmezdim. Ben öyle bir insan değilim. Ben özü sözü bir, yalnızca misafirlerine en iyisini sunmaya çalışan bir işletmeciyim. Bundan sonra daha dikkatli olacağım, bundan kimsenin kuşkusu olmasın…”

 

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST